07.09.2021 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Uspěli s unikátní odrůdou lnu

Společnost AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., Šumperk získala v rámci agrosalonu Země živitelka ocenění Zlatý klas za unikátní odrůdu olejného lnu Astella. Tato odrůda, vyšlechtěná společností Agritec Plant Research, s. r. o., má několik specifických vlastností, kterými se od ostatních odlišuje – jde zejména o barvu a morfologii květu i obsah kyseliny alfa-linolenové.

Astella je naší první českou odrůdou zařazenou do vysokolinolenových lnů,“ vyzdvihla hlavní šlechtitelka této odrůdy Ing. Marie Bjelková, Ph.D., s tím, že v jejich sortimentu až do této doby byly odrůdy nízko- a střednělinolenové. Raritou u odrůdy Astella je také to, že jde o první odrůdu olejného lnu s hvězdicovitým tvarem květu, navíc bíle zbarveným. Morfologická a barevná odlišnost zaujme nejen z hlediska estetiky, ale představuje i jednodušší selekci případných směsí jiných květů. Len je plodinou, která byla doporučována pro pěstování do 400 metrů nad mořem. S rozšiřováním jeho pěstování i nad tuto hranici je třeba zohledňovat ranost, aby dozrál včas a se sklizní se nedostával do září, kdy hrozí již horší počasí a jsou hojné ranní a večerní rosy. Ranost je pomocníkem také proti napadení rostlin padlím lnovým, které se pravidelně vyskytuje ve vlhčích letech a může snížit výnos až o 50 %. V tomto ohledu je nová odrůda pro pěstitele přínosem, neboť patří k nejranějším v sortimentu.

Hnědosemenná odrůda Astella je podle výsledků registračních zkoušek Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského odrůdou vysoce výnosnou, její nižší vzrůst je předpokladem jednoduššího pěstování i sklizně, zejména v době, kdy nemá pěstitel možnost porosty před sklizní desikovat. Využití nalezne k produkci semen na výrobu stolního oleje, v racionální výživě, v pekárenském průmyslu i pro přimíchávání do těst. Výlisky mohou být využity jako biologicky hodnotný doplněk do pečiva nebo do krmných směsí. Astella se v letošním roce množila na ploše zhruba 15 ha, pro příští rok již bude k dispozici certifikované osivo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down