13.06.2022 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Uplatňují řadu protierozních postupů

Přisévání ovsa do máku nebo setí plodin technologií strip-till do meziplodiny patří mezi protierozní technologie, které využívá Zemědělské družstvo Dolní Újezd. Podnik, který obhospodařuje 8200 ha orné půdy a pěstuje 550 ha máku, také testuje další technologie v rámci sdružení Vysokomýtské synklinály. Podnik hospodaří v nadmořské výšce od 300 m do 550 m, úroveň srážek se pohybuje v rozmezí 600–700 mm.

Stojíme na pozemku, který se svažuje k obci, v porostu, kde by na první pohled nikdo mák nehledal. Je skrytý mezi vzrostlými rostlinami ovsa. „Podle osevního plánu jsme měli na tomto pozemku pěstovat mák. Když jsme ho na jaře procházeli, obávali jsme se, aby deště nespláchly po osetí hlínu do obce,“ popisuje Ing. Josef Čejka, agronom Zemědělského družstva Dolní Újezd. Proto se rozhodli, že mák zasejí ob řádek s ovsem. „S přiséváním ovsa jako protierozní plodiny máme zhruba čtyřletou zkušenost, postup má i další benefity. Oves vzchází s předstihem a chrání mladé rostlinky máku před negativním vlivem větru, ať už se jedná o vysušení nebo nízké teploty. Brání také větrné erozi. Protierozní efekt se na pozemku osvědčil i letos, kdy napršelo během krátké doby 30 mm srážek, ale bez viditelného odnosu půdy z pozemku,“ shrnuje Ing. Čejka. Dodává, že až rostliny ovsa po aplikaci graminicidu odumřou, dodají do půdy organickou hmotu a díky prostoru po odumřelém kořenovém systému se zlepší zasakování vody.

Na pozemku se plodiny sely ob řádek, mák v dávce 1,2 kg/ha a oves 30 kg/ha. „Máme upravený secí stroj Horsch Pronto se záběrem 8 m, který má dvě rozdělovací hlavy a dvojitý zásobník. Po zasetí nebyl aplikován žádný herbicid, a jakmile oves dosáhne plného odnožování a začne sloupkovat, ošetří se graminicidem,“ popisuje Ing. Čejka. Porost, u kterého jsme stáli, již byl ošetřen a oves začal zjevně odumírat. Na ploše bylo vidět zastoupení dalších plevelů, proto přichází na řadu herbicidní ošetření kombinací Laudis + Tomahawk proti dvouděložným plevelům. Podle stavu pozemku pak případně použijí Lentipur proti druhotnému zaplevelení. „Řádek po odumřelém ovsu mák již úplně nezapojí a mohly by se tam rozvíjet plevele, což by činilo problémy při sklizni."*

Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.

Po ošetření herbicidy je vidět prosperující rostliny máku Foto Josef Čejka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down