27.06.2018 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Univerzitní polní den slavil jubileum

V Žabčicích proběhl tradiční polní den Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Šlo o jubilejní 30. ročník akce, během které si návštěvníci prohlédli mnoho polních pokusů s polními plodinami. Zájem byl také o sortiment ovocných druhů pěstovaných na Školním zemědělském podniku Žabčice a parcelky s léčivými rostlinami. Od loňského roku je MendelAgro klíčovou aktivitou projektu Demonstrační farmy.

„Polní den MendelAgro je největší prezentační akcí Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Jeho historie sahá až do roku 1989, kdy proběhla první přehlídka pokusů tehdejší Vysoké školy zemědělské na pokusné stanici v Žabčicích,“ informoval děkan Agronomické fakulty doc. Ing. Pavel Ryant, Ph.D., s tím, že jde o jubilejní třicátý ročník akce. Ve svém vystoupení upozornil na velmi suché počasí, které komplikuje práce zemědělcům na jižní Moravě i na nezvyklé jaro. Akce se zúčastnila poprvé také prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D., která od února 2018 působí jako rektorka Mendelovy univerzity v Brně.

Polní den MendelAgro 2018 byl pořádán v rámci projektu Udržitelné systémy hospodaření s vyrovnanou bilancí organické hmoty v podniku s živočišnou výrobou a velkou variabilitou půdních podmínek, který je financován z dotačního programu Ministerstva zemědělství 9.F.m. Demonstrační farmy. „Jde o druhý rok řešení tříletého projektu, jehož cílem je seznámit zemědělskou veřejnost s novými poznatky a postupy uplatnitelnými v praxi, které se vztahují k organické hmotě v půdě a jejímu vlivu na erozi a hospodaření s vodou a její zadržování v krajině,“ vysvětlil doc. Ing. Vladimír Smutný, Ph.D., z Ústavu agrosystémů a bioklimatologie Mendelovy univerzity v Brně.

Polní den navštěvují zájemci z celé České republiky i ze zahraničí. Letos se ho zúčastnila i studentka z Brazílie. „Akci navštívilo přes 600 účastníků, kteří mohli ochutnat občerstvení z fakultní produkce a několik odrůdových vín z produkce Školního zemědělského podniku. Na přípravě akce a na prezentaci výsledků výzkumu se nemalou měrou podílejí podniky z komerční sféry. Formát akce je tak ideální platformou pro efektivní transfer poznatků z výzkumu do pěstitelské praxe. V rámci akce bylo také podepsáno memorandum o spolupráci fakulty se Střední školou gastronomie a farmářství Jeseník," řekl doc. Ing. Radim Cerkal, Ph.D., proděkan pro strategii, rozvoj a informační systémy Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.*

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down