21.02.2023 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ÚKZÚZ umožňuje aplikovat do nor vyšší dávku rodenticidu

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zveřejňuje možnost aplikace přípravků na ochranu rostlin při řešení pokračujících vzestupných výskytů hraboše polního na území České republiky. Pro ošetření porostů je možné od 21. února na dobu omezenou využít zvýšené dávky rodenticidů do nor.

Informoval o tom v tiskové zprávě. Uvádí, že zejména v reakci na pokračující nárůst populací hraboše polního v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji přistupuje ÚKZÚZ k umožnění adresné aplikace zvýšenou dávkou do nor, a to vydáním nařízení o povolení omezeného a kontrolovaného použití přípravků na ochranu rostlin. Platnost nařízení je v trvání od 21. února do 21. června 2023.

Vzhledem k vývoji počasí, které přispívá k navyšování populace hraboše polního, eviduje ÚKZÚZ nejvyšší hodnoty populace hraboše v Jihomoravském 1874 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha), Olomouckém 1379 AVN/ha a Zlínském kraji 1234 AVN/ha. V těchto krajích představuje podíl výskytů pětinásobného prahu škodlivosti přes 30 %, v Olomouckém kraji 42 %.

V důsledku výše uvedeného vysokého výskytu hraboše polního dochází ke značným hospodářským škodám, které budou v průběhu jara ještě stoupat se zvýšenou rozmnožovací aktivitou tohoto škůdce.

V souvislosti s vydanými nařízeními připomínáme zemědělcům, že aplikace musí být provedena v souladu s dalšími obecně závaznými právními předpisy, např. zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, s ohledem na minimalizaci rizik pro necílové organismy a prováděna pouze osobou disponující tzv. odbornou způsobilostí podle zákona o rostlinolékařské péči, tedy řádně proškolená k nakládání s přípravky na ochranu rostlin.

Aplikace přípravku musí být nahlášena ÚKZÚZ nejpozději 3 dny před jejím zahájením. ÚKZÚZ bude provádět kontroly dodržování podmínek nařízení.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down