22.09.2023 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Účinněji proti hraboši polnímu na pozemcích s jeho kalamitním výskytem

Vzhledem k pokračujícím vzestupným výskytům hraboše polního na území České republiky lze od 22. září na dobu omezenou využít zvýšené dávky rodenticidů na hektar při aplikaci do nor. Informuje o tom tisková zpráva Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského s tím, že existuje zvýšené riziko vzniku značných hospodářských škod, a to zejména v porostech vzcházejících ozimých plodin a krmných plodin.

Vysoké hodnoty populace hraboše

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) v první polovině září eviduje nejvyšší hodnoty populace hraboše ve Zlínském kraji – 1768 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha), Olomouckém kraji (1448 AVN/ha) a v Jihomoravském kraji (1027 AVN/ha). V těchto krajích byla na 39 % sledovaných lokalit zjištěna populace hraboše na úrovni pětinásobného překročení prahu škodlivosti. Vysoké hodnoty populací hraboše jsou dále zjišťovány například na Třebíčsku, Lounsku, Nymbursku a Kolínsku (zde dosahují lokálně hodnot 2000–8000 AVN/ha).

Od září do ledna

ÚKZÚZ vzhledem k okolnostem přistoupil k vydání nařízení o povolení kontrolovaného použití přípravku na ochranu proti hraboši. Platnost nařízení je omezena na dobu od 22. září 2023 do 20. ledna 2024. Tímto nařízením je umožněno zemědělcům provádět na pozemcích s kalamitním výskytem hraboše aplikace rodenticidu STUTOX II ve zvýšené dávce do 10 kg na hektar při aplikaci do nor. Aplikace přípravku musí být nahlášena ÚKZÚZ nejpozději tři dny před jejím zahájením. ÚKZÚZ bude provádět kontroly dodržování podmínek aplikace stanovených v nařízení.*

Úvodní fotografie: Hraboš polní Zdroj ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down