30.08.2018 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Účinně proti chorobám a plevelům

Firma AG Novachem, s. r. o., přináší nové možnosti ochrany obilnin proti chorobám i plevelům. Timpani, Tazer, Saracen, Saracen Delta, Metlin a Relva jsou jen některé „ingredience“ podstatné pro žádaný výsledek.

Novinkou letošního roku z hlediska fungicidní ochrany obilnin je kombinace přípravků Timpani a Tazer. Timpani obsahuje účinné látky chlorothalonil (250 g/l) a tebuconazole (90 g/l), Tazer účinnou látku azoxystrobin (250 g/l). Jde tedy o látky ze tří odlišných chemických skupin. Jak upřesnil v rámci výstavy Naše pole zástupce firmy AG Novachem Jan Hrbáček, kontaktní účinnost do této kombinace vnáší účinná látka chlorothalonil, dlouhodobou lokálně-systémovou azoxystrobin a systémovou tebuconazole. Chlorothalonil vyzdvihl také jako látku účinnou do antirezistentních strategií. Tyto produkty cílené zejména proti braničnatkám a rzím v ozimé pšenici, ale také proti hnědé a ramuláriové skvrnitosti a rzi ječné v ozimém ječmeni byly v Nabočanech aplikovány na praporcový list v dávce 1,5 l/ha Timpani + 0,75 l/ha Tazer. Registrace fungicidního přípravku Tazer je ale širší, vedle jmenovaných obilnin také do řepky, kukuřice, rajčat a chřestu proti významným chorobám.

Změny zaznamenalo i portfolio herbicidů firmy AG Novachem v podobě dvojice produktů – Saracen (florasulam 50 g/l) a Saracen Delta (diflufenican 500 g/l, florasulam 50 g/l) pro podzimní ošetření ozimých obilnin. „Tyto přípravky se aplikují na podzim zhruba od druhého do čtvrtého, pátého listu obilniny, ideálně při vývojové fázi plevelů děložní listy až maximálně čtyři pravé listy,“ upozornil J. Hrbáček. Pro podporu na chundelku metlici a některé dvouděložné plevele doporučuje firma kombinaci těchto produktů s přípravkem Metlin (chlorotoluron 500 g/l).

Jan Hrbáček také připomněl reziduální herbicidní přípravek Relva (propyzamide), který nabízejí ve dvou formulacích. Ve formě suspenzního koncentrátu (SC) je určen pro preemergentní a postemergentní hubení jednoletých dvouděložných a jednoděložných plevelů v polních a lesních plodinách a na nezemědělské půdě. Například v řepce dokáže vedle výdrolu obilnin řešit i sveřepy či mrvku myší ocásek, doplnil řečník. Ve formě granulí slouží pro přímé použití v lesnictví, v městské vegetaci a produkci okrasných dřevin. Podmínkou pro účinnost granulí aplikovaných rozhozem na povrch půdy v zimních měsících je vlhkost ze srážek nebo sněhu. Účinná látka propyzamide působí systémově a plevele ji absorbují přes kořenovu soustavu. Podle zástupce firmy AG Novachem je výhodou, že nehrozí fytotoxicita kulturních plodin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down