11.03.2024 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Účinek upraveného drůbežího trusu v pěstební technologii pšenice

Drůbeží trus je koncentrované organické (statkové) hnojivo obsahující dusík, fosfor, draslík, síru, zinek a široké spektrum dalších rostlinných živin. Pronikavý účinek fermentovaného hnojiva na výživu rostlin a zúrodnění půd je dlouhodobě znám. S ohledem na změnu počasí posledních let a úbytek úhrnu srážek během hlavní jarní vegetace klesla zejména v suchých oblastech účinnost všech hnojiv používaných při pěstování pšenice.

Možností, jak zlepšit vegetační stav porostů během sucha, prodloužit dostupnost vláhy v půdě, optimalizovat využití živin z hnojiv a podpořit tím tvorbu výnosu zrna je aplikace technologicky upraveného drůbežího trusu před setím.

Úzký poměr C : N

Tématem se v Úrodě č. 3/2024 zabývá Ing. Tomáš Javor, DiS., ze společnosti AGROEKO Žamberk spol. s r. o. Připomíná, že drůbeží trus je hnojivo s úzkým poměrem obsahu uhlíku a dusíku (C : N) mezi 6–9 : 1, tj. nižší než 10 : 1, a je tedy charakteristickým statkovým hnojivem s rychle uvolnitelným dusíkem. Obsah dusíku se pohybuje v rozpětí 18–35 kg/t, obsah fosforu 12–30 kgP2O5/t a obsah draslíku v rozpětí 8–22 kgK2O/t v závislosti na obsahu sušiny, která se zvyšuje osycháním v pavilónech stájí, při skladování nebo po cíleném sušení. S ohledem na nejvyšší koncentraci živin a organických látek ze všech statkových hnojiv jsou doporučeny maximální aplikační dávky uleželého drůbežího trusu 4–5x nižší než ekvivalentní dávky 30–50 t/ha, které jsou doporučené pro méně koncentrované hnoje skotu s obsahem pomalu uvolnitelného dusíku.

Pokusy v suché oblasti

První ověření upraveného drůbežího trusu v rostlinné výrobě bylo realizováno v typické suché pěstební oblasti Přeloučska s výskytem středních až lehkých půd na lehkých arenických substrátech. Aplikace upraveného peletovaného drůbežího trusu Organic FER maďarské faremní provenience byla provedena na podzim roku 2022 před přípravou půdy pro setí ozimé pšenice, a to v nízké (250 kg/ha) a vysoké (750 kg/ha) dávce. Porosty pšenice vykazovaly po aplikaci upraveného trusu zlepšení vegetačního růstu a výživného stavu již během podzimu. Použití upraveného trusu Organic ve hnojivu FER 4-3-3 v nízké i vysoké dávce vykazovalo stejné zlepšení nárůstu nadzemní biomasy téměř o 14 % oproti neošetřené kontrole. Po aplikaci upraveného trusu FER Natur Extra 5,5-3-2,5 ve vysoké dávce 750 kg/ha bylo zjištěno zlepšení nárůstu nadzemní biomasy o 16 % oproti kontrole. Hnojivo FER Natur Extra obsahuje vyšší podíl dusíku a nižší podíl mikroprvků, čímž se neprojevilo v nižší dávce 250 kg/ha pozitivně v lepším růstu pšenice během podzimu, kdy je zapotřebí relativně malé množství dusíku, a především vyrovnaná výživa makro- a mikroprvky, uvádí autor.

Úvodní foto: Rostliny ozimé pšenice na kontrole (1) a po předseťové aplikaci 250 kg/ha upraveného a peletovaného drůbežího trusu Organic FER Natur Extra (4), stav ke dni 25. 11. 2022 (Lhota pod Přeloučí, okr. Pardubice) Foto Lenka Beranová*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down