Teplomilná sója luštinatá nepatří k našim původním plodinám. Díky současným odrůdám ji ale lze úspěšně pěstovat i na našem území. V poslední sezóně sója v České republice zaujímala více než čtrnáct tisíc hektarů, tedy o polovinu více než před desetiletím. Pro úspěšnou sklizeň je kromě vhodné odrůdy potřeba dostatečné množství rovnoměrně rozložených srážek za vegetace.
Mnohé zemědělské podniky v České republice mají s pěstováním sóji dobré zkušenosti. K nim patří statek rodiny Procházkových v Přítokách u Kutné Hory a rodinná farma Romana Koutka v Topolanech u Olomouce. S pěstováním i se sklizní sóji a s vybranými odrůdami se mohla zemědělská veřejnost seznámit na polních dnech uspořádaných na těchto dvou lokalitách firmou Prograin Zia, s. r. o. V Úrodě č. 11/2020 akci popisuje Ing. Hana Honsová, Ph.D.
V poslední sezóně pokusy se sójou v Přítokách založili po předplodině ozimé pšenici. Pod sóju na podzim hnojí lihovarskými výpalky (3 t/ha) a v minerálních hnojivech doplňují fosfor, draslík, hořčík a síru. Základní a předseťové zpracování půdy bylo v posledním pěstitelském roce následující: na podzim hluboká orba do hloubky třiceti centimetrů a na jaře smykování následované přípravou půdy pro setí pomocí kompaktoru. Stejně jako v Přítokách, i v Topolanech byla v poslední sezóně předplodinou sóji ozimá pšenice. Technologie pěstování se však lišila. Uplatnilo se bezorebné zpracování půdy spočívající v dvojí podmítce po sklizni předplodiny a následném kypření na podzim. Před setím pozemek urovnali pomocí kompaktoru.
V poloprovozních pokusech se na obou stanovištích porovnávaly odrůdy Mayrika, Royka, Silesia, Albiensis, Brunensis, Tertia, Moravians, Lenka, Kofu, Korus, Naya a novinka Hana. O pokusy se stará agronom pořadatelské společnosti Prograin Zia Ing. Ondřej Průša. Ten také představil jednotlivé odrůdy.*