11.07.2014 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U brambor letos padlo několik rekordů

Letošní rok se díky brzkému otevření jara zapíše u bramborářů jako rekordní. „První sázení nejranějších odrůd na našich polích proběhlo nezvykle brzy – už 18. února, což žádný z pěstitelů z minulosti nepamatuje. První sklizeň velmi raných brambor započala 20. května, a tím byl překonán pět let starý rekord, kdy se sklízelo 25. května,“ informoval Ing. Aleš Schneiberg, obchodní zástupce společnosti Bramko, s. r. o., Semice v úvodu druhého bramborářského dne, který uspořádala bramborářská firma Europlant šlechtitelská spol. s r.o. v Semicích na Nymbursku. Kromě přehlídky nabízeného sortimentu brambor si mohli návštěvníci prohlédnout i nadějné novinky, které ještě nejsou uvedeny do prodeje.

Ing. Jiří Procházka, ředitel společnosti Europlant šlechtitelská, spolu s německým generálním ředitelem Europlantu Jörgem Eggersem návštěvníky provázeli po poli s demonstračním pokusem odrůd brambor firem Europlant a Sativa Keřkov, a. s., společně s Výzkumným a šlachtitelským ústavom zemiakárskym, a. s. K vidění byly odrůdy jak pro konzum, tak i pro stále žádanější zpracování na hranolky a lupínky.

Ing. Zdeněk Bečka ze společnosti Europlant šlechtitelská představil nové a do Polabí nejvhodnější odrůdy brambor. Z velmi raných konzumních brambor jsou to odrůdy Alexandra, Anuschka, Bellarosa, Finka, Liliana, Nandina, Presto a Viviana, z raných Belana, Elfe, Julinka, Marabel a Venezia, z poloraných Allians Antonia, Bellinda, Concordia, Laura, Mariola, Milva a Red Fantasy, z polopozdních Jelly a Marena. Z nabízených odrůd na zpracování, lupínky či hranolky byli k vidění odrůdy Europroma, Osira, Antina, Omega, Rumba a dvě novinky – Ottawa a Jurata. Z úplných novinek konzumních brambor si návštěvníci prohlédli, případně si vzali vzorek v tuzemsku dosud neregistrovaných odrůd Andrea, Red Sonia, Tonia, Annalena, Cumbica, Georgina a Mariola.*

 

Více informací se dozvíte v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down