27.10.2022 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trysky pro správnou aplikaci přípravků

Trysky, které se používají k aplikaci přípravků na ochranu rostlin, patří k nejmenším, ale nejdůležitějším komponentům výbavy postřikovačů. Jejich důležitost lze spatřovat v přesnosti, kvalitě a efektivnosti prováděného ošetření, ale neméně důležitá je také jejich funkce protiúletová. Informuje o tom v časopise Úroda Ing. Petr Harašta, Ph.D., z České společnosti rostlinolékařské.

Pro aplikaci přípravků se nejčastěji používají trysky hydraulické. Rozptyl kapaliny je prováděn za pomoci hydraulické energie vznikající tlakem kapaliny přiváděné do trysky. V nastavení pracovního režimu by měly být ještě zohledňovány vnější vlivy = povětrnostní podmínky, působící na kapky postřiku, které jsou tryskami produkovány.

Tryska rozptyluje (disperguje) aplikovanou kapalinu na kapky požadované velikosti, zajišťuje dodržování přesného dávkování (průtočnost kapaliny) za jednotku času; nanášení aplikované kapaliny v pracovním záběru by mělo být co nejrovnoměrnější. Trysky na postřikovacím rámu polního postřikovače musejí být všechny stejného výrobce, typu a velikosti (s výjimkou koncových trysek). Nejčastěji používaná rozteč trysek na rámu je zhruba 50 cm (trysky s výstřikovým úhlem 110°). Využívají se i rozteče 25 cm.

Tryska má tři základní úkoly:

-Rozptyl aplikované kapaliny na kapky požadované velikosti.

-Zajištění přesného dávkování (průtočnost kapaliny) za jednotku času.

-Rovnoměrné nanesení aplikované kapaliny v pracovním záběru trysky i celého zařízení.

Výběr trysky pro postřikovač je nezbytný vzhledem k maximální účinnosti a hospodárnosti. Při výběru je třeba vždy dodržovat doporučení nejen výrobce trysky nebo stroje, ale i výrobce přípravku, aby bylo docíleno správné kvality postřiku. Stejný typ trysky dnes nelze používat pro všechny aplikace a podmínky pro aplikaci.

Více informací přinese listopadové vydání časopisu Úroda (11/2022).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down