01.11.2023 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradiční zrnová sklizeň kukuřice

Corteva Agriscience ve spolupráci se ZOD Potěhy uspořádaly poslední říjnový den nedaleko Čáslavi tradiční veřejnou zrnovou sklizeň hybridů kukuřice Pioneer. Přehlídka porostu kukuřice byla spojená s odbornou přednáškou a účastníci si mohli prohlédnout sortiment kukuřice včetně novinek pro osev 2024.

Zájemci si mohli rovněž přinést vlastní vzorky kukuřičné siláže a vzorky senáží pro stanovení jejich nutričních parametrů v mobilní laboratoři Pioneer. V úvodu představil Ing. Jakub Lauda, ředitel ZOD Potěhy, podnik hospodařící na zhruba 3047 ha zemědělské půdy, z toho je asi 21 ha trvalých travních porostů, ve 23 katastrech na Kutnohorsku v nadmořské výšce od 246 do 361 m. Specializují se na rostlinnou výrobu, živočišnou výrobu – chov skotu a prasat, dále provozují středisko opravárenství a služeb, rehabilitační středisko a vlastní podíl na bioplynové stanici v Tupadlech.

Prověřené hybridy i novinky

Ing. Jan Bosák z Pioneer teamu Česká republika vysvětlil, proč používají u silážní kukuřice logo Milk Power. Jak uvedl, podíl škrobu v kukuřičném zrnu ovlivňuje využitelnost a stravitelnost. Kukuřice představuje glycidoenergetické krmivo, v siláži je důležitý podíl zrna a jeho typ. Ing. Bosák názorně předvedl šrot z kukuřice typu koňský zub, který má na rozdíl od tvrdé kukuřice lepší stravitelnost díky volnějšímu  uložení škrobu v proaminové mřížce, a to i po přeschnutí. Stravitelnost siláže po dvou měsících od zasilážování je u zubového typu zrna 96 %, na rozdíl od tvrdého typu, u něhož je to pouze 89 %. Rozdíl ve stravitelnosti škrobu představuje sedm procent. S větší stravitelností škrobu roste produkce mléka. Platí, že rozdíl 4 % ve stravitelnosti škrobu znamená o litr více mléka.

Typický zrnový hybrid středně vysokého vzrůstu P8307 (FAO 250) je prověřený stanovišti a dobře snáší přísušky. Jde o zubovitý typ s rychlým dozráváním a velmi rychlým uvolňováním vody ze zrna. Novinka v zrnovém segmentu P7818 (FAO 260) typu koňský zub rovněž rychle uvolňuje vodu ze zrna a předpokládá se, že bude, podobně jako předchozí odrůda, dobře snášet přísušky, ale poskytne navíc vyšší výnos. Hybrid P8834 (FAO 280) patří podle Ing. Bosáka v sortimentu k nejúspěšnějším, lze jej využít na siláž i pro zrnové účely. Jde o mezityp zub. V ZOD Potěhy jej pěstovali na okolních plochách kolem pokusu. Na Pardubicku je velmi úspěšný i v letošní sezóně. Při veřejné sklizni kukuřice v ZOD Potěhy měl ze všech odrůd zařazených do pokusu nejvyšší výnos 14,64 t/ha.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down