29.09.2014 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradiční setkání bramborářů na Vysočině

Konec září se nese v duchu tradičního setkávání příznivců brambor. Firma Medipo Agras H. B., spol. s r. o., Havlíčkův Brod, ve spolupráci s dceřinou Euro Agras, s. r. o., Ústředním bramborářským svazem a dalšími odbornými organizacemi uspořádala minulý týden polní den o bramborách, kde si příchozí mohli vyslechnout nejen řadu odborných příspěvků, ale také si prohlédnout celý sortiment nabízených odrůd brambor Medipo Agras H. B.

Cílem tradičního polního dne o bramborách na humpoleckém školním statku je podpora bramborářství v České republice. Nechyběly tu proto odborné přednášky o současné bramborářské sezóně v tuzemsku i v Evropě, zemědělství v Kraji Vysočina a výhled pro bramboráře v tomto regionu. Nechyběly ani informace z ÚBS o aktivitách tohoto svazu. Velmi zajímavou přednášku přednesl Ing. Václav Krištůfek, CSc., z Ústavu půdní biologie Akademie věd ČR v Českých Budějovicích o strupovitosti brambor.

Návštěvníci si mohli prohlédnout široký sortiment odrůd brambor včetně novinek a dosud ověřovaných odrůd na přehledné výstavce rozdělené podle užitkového směru na odrůdy konzumní a pro zpracování.

K letošním novinkám konzumních brambor patří velmi rané odrůdy Colomba (varný typ AB), Sunita (AB), Sunshine (AB), raná Campina (A), Queen Anne (B), Talentine (AB), polorané Granada (AB–B), Lucinda (AB), Taisiya (BA), Toscana (B), Belmonda (B), Orlena (BA(, Sylvana (B–BC), polopozdní Challenger (BC) a polopozdní až pozdní speciální Blue Star s modro-karmínovou mramorovanou dužninou a šedomodrou slupkou. K novinkám ke zpracování (pro výrobu hranolků, lupínky a škrob) patří raná Ludmilla, polorané Taurus, Crisps4all, Burana a Quadriga. Z odrůd na loupání jsou nové velmi rané Flavia (B), Saline (B), rané Princess (A), Natascha (B), Anabelle (A), polorané Rafaela (A), Granada (AB–B), polopozdní Satina (B–BC) a Challenger (BC).*

 

Více informací se dozvíte na stránkách Zemědělce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down