26.01.2018 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Testovali stimulátor a hygroskopickou látku na osivu řepky

U řepky olejky se v České republice průměrný výnos pohybuje, s výjimkou několika předešlých úspěšnějších let, jen málo nad třemi tunami na hektar. Jednou z možností zvýšení výnosů je vysévání vysoce kvalitního osiva s vysokou vitalitou. Takové osivo by mělo být schopné vzejít i ve stresových podmínkách.

Ing. Hana Honsová, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze v článku v Úrodě č. 12/2017 spolu s dalšími autory konstatuje, že hustota porostu se na našich polích pohybuje kolem třiceti rostlin na metr čtvereční. Pro dosažení vyššího počtu rostlin se zkouší moření osiva růstovými stimulátory. V suchých podmínkách by bylo vhodné používat látky poutající vodu. Možnosti použití stimulátoru a hygroskopické látky autoři ověřovali v přesných maloparcelkových pokusech v roce 2017. Proběhly na pokusném pozemku Výzkumné stanice České zemědělské univerzity v Praze v Červeném Újezdě na Praze-západ a týkaly se použití přírodního stimulátoru růstu AG 070 a látky poutající vodu Pewas Agro Aquaholder Seed. Polní pokusy byly založeny 22. srpna 2017 na parcelkách o sklizňové ploše deseti metrů čtverečních ve čtyřech opakováních. Vysévalo se padesát semen řepky na metr čtvereční. V závěru autoři konstatují, že v polních pokusech panovaly při vzcházení řepky ideální vláhové podmínky. Nejlépe vzešlo osivo namořené růstovým stimulátorem AG 070. Při dostatku vláhy hůře vzešlo osivo navíc obohacené přípravkem poutajícím vodu. Klíčící rostliny jen obtížně prorážely tvrdou krustu hygroskopické látky, kterou byla semena řepky obalena.
V případě nedostatku vláhy v laboratorních pokusech se na laboratorní vzcházivosti kladně projevilo obalení osiva látkou Pewas Agro Aquaholder Seed+.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down