
Zkušený zemědělec Jaroslav Hradil hospodařící na severní Moravě, dokazuje, že i v současném dynamickém prostředí a navzdory rostoucím cenám vstupů zůstává jeho čistě rostlinná výroba rentabilní. Klíčem k úspěchu je nejen precizní agrotechnika, ale také strategie výživy. Vzhledem k absenci zdrojů organických hnojiv je pro zachování úrodnosti půd stěžejní využívání veškerých posklizňových zbytků. Samozřejmostí je také cílená aplikace minerálních hnojiv a biostimulantů, ale i pravidelné vápnění.
Farma Jaroslava Hradila zahrnuje zhruba 116 hektarů orné půdy a čtyři hektary luk v okolí Bělotína v nadmořské výšce kolem 300 m na středních až těžších půdách. Hospodaření zde má hluboké kořeny; jeho nová kapitola se píše po revoluci, kdy rodiče současného majitele zrestituovali pole a dobytek. V současné době většinu práce Jaroslav Hradil, který podnik postupně převzal, zvládá sám. Rodina vypomáhá například o žních nebo s údržbou strojů. Velkou výzvou pro hospodaření jsou roztříštěné pozemky často o výměře 2–5 ha, rozkouskované výstavbou dálnice. Jak farmář při našem setkání podotýká, největší blok má rozlohu 17 ha. Dálnice přinesla komplikace i ve formě rozšiřujících se trávovitých plevelů v okolí oplocenek, což negativně ovlivňuje pole až tři metry od okraje. Přesto majitel farmy zůstává optimistický. Věří v poctivé hospodaření – dopřává půdě i rostlinám vše, co potřebují, a přitom dosahuje stabilních vysokých výnosů.
Jaroslav Hradil klade důraz na pestrý osevní postup. Na svých polích pěstuje především ozimou pšenici na ploše zhruba 50 ha, ozimá řepka zpravidla zaujímá kolem 30 ha a přibližně po deseti hektarech připadá na ozimý ječmen, jarní ječmen, sóju a cukrovou řepu. Precizní práce na poli se odráží i ve výnosech: ozimá pšenice a ozimý ječmen dosahují kolem 8–9,5 t/ha, sladovnický ječmen 5–6 t/ha, sója přibližně 3 t/ha a ozimá řepka minimálně 3,5 t/ha, v některých letech přesahuje i 4 t/ha. Výjimečně dobrých výsledků v porovnání s ostatními podniky a s přihlédnutím k letošním povětrnostním podmínkám dosáhla cukrová řepa s čistým výnosem 85 t/ha, zároveň při velmi dobré cukernatosti. Podle pěstitele patří v současné době právě cukrová řepa po boku ozimé řepky k nejrentabilnějším plodinám farmy.
„Základem úspěchu je dodržování agrotechnických termínů, zejména správného termínu setí a kvalitně provedeného výsevu,“ říká Jaroslav Hradil s tím, že je nutné být na poli často fyzicky přítomen, sledovat potřeby porostů a včas na ně reagovat vhodnými zásahy – hnojením i pesticidy. Nezastupitelnou roli podle něj hraje také dostatečné vybavení vlastní technikou. „Spoléhat se na služby, například během žní, by znamenalo ztrátu kvality i výnosu,“ dodává.
Postupně se také vyvíjí zpracování půdy. Dříve patřil Jaroslav Hradil mezi velké zastánce klasické orby a pluhu se úplně nevzdal ani dnes, farmu však vybavuje i stroji pro bezorebné technologie. V současnosti ještě zhruba polovinu ploch orá, hlavně před cukrovkou a při setí obilniny po obilnině. S úsměvem dodává, že „pluh je pluh“ – bezorebné zpracování totiž může znamenat více chorob a plevelů v porostech, a tím i vyšší náklady na chemickou ochranu. Na druhou stranu má tento způsob zpracování půdy řadu výrazných předností, například pomáhá zlepšovat strukturu půdy, zvyšuje obsah organické hmoty, půda lépe drží vodu a je méně ohrožená vodní i větrnou erozí.
Pěstitel doplnil své poznatky také o zkušenosti s legislativně vyžadovanými půdoochrannými technologiemi, které se na farmě týkají zejména cukrové řepy a sóji. U cukrovky využívá podrývání do hloubky 25 cm. U sóji se nabízí možnost setí do krycí plodiny – tuto technologii Jaroslav Hradil úspěšně vyzkoušel, zaznamenal však mírné snížení výnosu. V letošním roce se více osvědčila varianta s nektarodárným úhorem, jímž zhruba po 3 ha pozemky přerušuje.
Výživa rostlin hraje na farmě jednu z nejdůležitějších rolí. Významným partnerem je v této oblasti pro pěstitele společnost TIMAC AGRO, konkrétně její obchodní zástupkyně Veronika Homolová, která pro tuto oblast zajišťuje odborné poradenství. Spolupráce plnohodnotně funguje již čtyři roky, za které pěstitel do svého systému začlenil jak produkty pro předseťovou přípravu, tak i aplikace na list a vápnění. Na úpravu pH v loňském roce vyzkoušel na jednom bloku půdní kondicionér Physio Max 975, který obsahuje technologie PHYSIO+ a MESCAL 975 (vysoce reaktivní mořský vápenec). Díky těmto technologiím dochází podle Veroniky Homolové k okamžitému zlepšení pH, navíc také ke zpřístupnění živin v sorpčním komplexu a podpoře růstu kořenového systému. Účinnost zásahu bude laboratorně vyhodnocována – porovnávány budou vzorky před aplikací a následné změny z jarních odběrů, doplnil Jaroslav Hradil.
V předseťové přípravě se pěstiteli osvědčila hnojiva s chráněným fosforem řady Eurofertil a HYPER TOP PHOS P20. Klíčovým prvkem v granulovaných hnojivech je chráněný fosfor TOP-PHOS, který nemá tendenci vázat se na půdní částice. Tím pádem je fosfor dostupný pro rostlinu po celou dobu vegetace. Konkrétně Jaroslav Hradil využívá Eurofertil TOP 49 NPS před setím ozimé řepky a Eurofertil TOP 51 NPK před cukrovou řepou. HYPER TOP PHOS P20 je aplikován před setím obilnin. Po aplikaci zaznamenal pěstitel lepší působení fosforu, který podporuje zdravý vývoj kořenového systému, pozitivně ovlivňuje kvetení i samotný výnos. V současné době tato prémiová hnojiva používá na celé výměře.
Také průběh vegetace si žádá zvýšenou pozornost a pravidelné pesticidní a výživové vstupy. Jaroslav Hradil využívá pesticidy v souladu s výskytem škodlivých organismů, pro doplnění výživových deficitů sahá po celé řadě listových hnojiv, velmi dobré zkušenosti má i s biostimulanty řad Fertiactyl a Seactiv. Ty postupně na svých pozemcích testuje. V loňském roce po aplikaci Fertiactyl Starter zaznamenal u ozimé řepky intenzivnější kvetení, lepší větvení i zdravotní stav rostlin. Pěstitel dokonce hovořil o výrazném navýšení výnosu o 0,5 t/ha oproti pozemkům, kde tento biostimulant nebyl součástí pěstební technologie. Ten samý biostimulant aplikovaný na list sóji stál podle pěstitele za viditelným navýšením pater a počtu lusků. Hmatatelné výsledky zaznamenal také u cukrovky, kde aplikace biostimulantu Seactiv Gold na list zajistila nejen na pohled zelenější porosty, ale také cukernatost na úrovni 16,25 %. „Na letošní sezónu to byl luxusní výsledek, oceněný i cukrovarem,“ dodal Jaroslav Hradil s tím, že sousední pěstitelé, kteří aplikovali opakovaně klasická listová hnojiva, takových hodnot nedosáhli.
Komplexní poradenství poskytované zástupkyní společnosti TIMAC AGRO, které výrazně přesahuje samotný prodej produktů, je pro Jaroslava Hradila velmi důležité. Letos na jaře se tato na vzájemné důvěře založená spolupráce posune dál – o polní pokusy s produkty firmy pod odborným vedením Veroniky Homolové. Lokálně ověřené výsledky mohou mít vysokou vypovídací hodnotu a posloužit jako cenný argument pro celý region.
Úvodní fotografie: Pravá část znázorňuje pšenici po aplikaci hnojiva HYPER TOP PHOS P20 na farmě Jaroslava Hradila, nalevo je kontrola Foto archiv TIMAC AGRO