19.12.2018 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologie pěstování vojtěšky na semeno

Pěstování vojtěšky na semeno není jednoduchou záležitostí. Tato plodina má při svém pěstování řadu rizikových faktorů, které mohou významně ovlivnit dosažený výnos, a tím i její ekonomiku. Průběh povětrnostních podmínek v různých vývojových fázích vojtěšky je jedním z významných faktorů, které nemůžeme ovlivnit. Na produkci vojtěškového semene v jednotlivých letech pěstování má vliv teplota, srážky, sluneční svit a jiné. Řadu rizikových faktorů můžeme ovlivnit svým pečlivým přístupem při pěstování této kultury a dodržováním všech doporučených zásad.

Pro dosažení stabilních výnosů semen vojtěšky je potřeba svoji pozornost zaměřit na dílčí momenty v technologii jejího pěstování. Jednat se bude zejména o výběr pozemku, výživu, vlastní založení porostu, systém využívání porostu, ochranu před škodlivými organismy, zajištění dostatečně efektivního opylování, ale i vlastní sklizeň.

Jednotlivým tématům se podrobně věnuje doc. Ing. Jiří Rotrekl, CSc., ze Zemědělského výzkumu, spol. s r. o., Troubsko, ve svém článku publikovaném v lednovém vydání časopisu Úroda (1/2019, str. 44–47).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down