12.05.2024 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologie pěstitelům pomáhají

Už za několik let se naši pěstitelé musejí připravit na podstatné omezení používání hnojiv a přípravků na ochranu rostlin. Jak to udělat, nabízejí nové pěstitelské technologie. Uspořit hnojiva a postřiky lze pomocí hospodaření podle zásad precizního zemědělství. Pomůže pásové obdělávání půdy i ohnisková ochrana porostů.

Stroje využívané při precizním zemědělství mimo jiné umožňují přesné setí i aplikace hnojiv a přípravků na ochranu rostlin. Při sklizni se monitorují výnosy a na základě získaných výsledků vzniká výnosová mapa, se kterou je možno dále pracovat. Pak lze například variabilně hnojit dusíkem. Po aplikaci je možno účinnost zásahu zpětně vyhodnotit.

Sledováním výnosu na sklízecí mlátičce se získá základní mapový podklad pro další rozhodování. Na základě výnosů lze například určit bonitu půdy. Mapy usnadní rozhodování o dalších pracovních operacích. Lze posoudit efektivitu vstupů ve vztahu k výstupům. Ing. Voda upozornil na to, že moderní kombajny tyto systémy mají, ale zákazníci o tom často nevědí.

Drony mohou nejen mapovat zemský povrch, ale také ošetřovat porosty
Drony mohou nejen mapovat zemský povrch, ale také ošetřovat porosty

Správa dat získaných z navigací je velmi jednoduchá. Spatial Manager Software (SMS) mimo jiné umožňuje export a import předpisových map a hranic pozemků, plánování naváděcích tras, vytyčení ochranných pásem a v neposlední řadě pochopitelně i analýzu sesbíraných dat.

Ing. Voda zdůraznil, že klíčovým prvkem precizního zemědělství jsou data. Důležité je s daty pracovat a vyhodnotit je. SMS software umožňuje tyto data efektivně mapovat, editovat i evidovat. Dokáže mezi sebou propojit systémy různých značek.

Přesné systémy řízení

Na semináři Ing. Voda představil některé systémy automatického řízení SteerCommand Z2 a SteadySteer, produkty přesného setí Directcommand, přesné ovládání postřikovače RightSpot i monitorování výnosu pro sklízecí mlátičky.

Systém RightSpot umožňuje přesné ovládání postřikovače trysku po trysce. Tímto systémem lze vybavit i starší postřikovače. K výhodám patří lepší držení dávky postřikové kapaliny a také kompenzace zatáček.

Produkty přesného setí Directcommand se zaměřují na širokořádkové plodiny. Systém spolehlivě pracuje i ve vysokých rychlostech. Hydraulický přítlak umožňuje dodržování správné hloubky uložení osiva do půdy.

Víceúčelový dron AgEagle ve tvaru křídla může pracovat až devadesát minut
Víceúčelový dron AgEagle ve tvaru křídla může pracovat až devadesát minut

Systémy řízení SteerCommand Z2 a SteadySteer lze vybavit téměř každý stroj, který se aktuálně pohybuje na poli, včetně starších zařízení. Systém automatického řízení SteerCommand Z2 je určen pro plně integrované řízení strojů. K výhodám patří opakovatelnost jízd v přesnosti až 2,5 cm nebo kompenzace náklonu pro jízdu ve svahu. Asistované řízení SteadySteer umožňuje snadný přenos mezi různými stroji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down