26.10.2022 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologická agentura České republiky ocenila zemědělský projekt

Nejlepší projekty aplikovaného výzkumu s vysokým přínosem pro společnost ocenila již podesáté Technologická agentura ČR (TA ČR). Letošní ročník Dne TA ČR se věnoval tématu diverzity v aplikovaném výzkumu a inovacích s podtitulem “Výzkum bez předsudků”. Jednu z prestižních cen získal projekt Revitalizace zemědělské půdy v oblastech ČR ohrožených suchem.

Ceny TA ČR jsou udělovány ve čtyřech kategoriích: Business, Partnerství, Společnost a Governance. O páté ceně Český nápad rozhoduje veřejnost – tímto absolutním vítězem se stal projekt z kategorie Governance. Pro obor zemědělství stojí ovšem za pozornost kategorie Společnost, kde byl vítězem pro rok 2022 vyhlášen projekt Revitalizace zemědělské půdy v oblastech ČR ohrožených suchem, v jehož řešitelském týmu byly Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně (koordinátor), OSEVA vývoj a výzkum s. r. o., Zubří, Zemědělský výzkum, spol. s r. o., Troubsko a Fakulta chemická Vysokého učení technického v Brně.

Jak uvádí řešitelé tohoto projektu, půda v oblastech zasažených suchem ztrácí své charakteristické vlastnosti – není schopna absorbovat vodu a vytrácí se z ní živiny i organismy potřebné pro úspěšné vzejití zasetých či zasázených rostlin. Tento jev v posledních letech sice není ojedinělý, ale nemusí nutně znamenat nezvratný stav – existuje řada perspektivních technologií, které ho mohou zlepšit. Řešitelé projektu se na ně zaměřili a vytvořili ověřené postupy, metodiky a další užitečná řešení, která vedou k revitalizaci zemědělské půdy poškozené suchem. „Pro zlepšení degradovaných půd jsme testovali různé kombinace hydroabsorbentů a přírodního lignitu,” přiblížil doc. Dr. Ing. Petr Salaš z Mendelovy univerzity v Brně. V rámci projektu byla dále mimo jiné odzkoušena také nová technologie WASP (Water Absorbing Seed Process), jež na principu speciální peletizace semen umožňuje zvýšit vzcházivost osiva.

Více informací přinese týdeník Zemědělec a časopis Úroda.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down