08.06.2020 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Suchý a horký rok Rakousku nepřál

Rakouské ministerstvo pro udržitelnost a turismus každoročně vydává Zelenou zprávu, která informuje o stavu zemědělství a lesnictví. Loni zveřejněný dokument informuje o roku 2018, kdy stát, stejně jako u nás, zasáhl suchý a horký rok. Důsledkem byl jak pokles výnosů, tak další šíření kůrovce. Ze zprávy také plyne, že více než polovina podniků v Rakousku byla vedena jako vedlejší činnost.

V úvodu zprávy resortní ministryně Maria Pateková konstatuje, že se v posledních letech zvýšily požadavky na zemědělství a lesnictví v důsledku výkyvů teplot a nevypočitatelného chování počasí. V roce 2018 poškodilo plodiny a snížilo výnosy zejména sucho, což po dvouletém růstu vedlo k téměř 10% poklesu příjmů prakticky všech podniků v resortu. „Je proto stále důležitější pokračovat v zajišťování stability a plánování bezpečnosti pro naše rodinné podniky, a to od boje proti změně klimatu přes budoucnost společné zemědělské politiky až po ochranu místních lesů,“ uvedla ministryně (Bundesministerin für Nachhaltigkeit und Tourismus). Doplnila, že k roku 2030 má být splněn bilanční cíl 100 % domácí spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Konstatovala také, že zemědělci a lesníci dostali obsáhlý balíček pomoci, aby zvládli škody způsobené klimatem v roce 2018.

Šetření struktury resortu v roce 2016 ukázalo, že v Rakousku bylo 162 018 zemědělských a lesnických podniků. Obhospodařovaly 2,67 mil. ha zemědělské půdy (z toho 1,34 mil. ha orné) a 3,41 mil. ha lesnicky využitelné plochy. Jeden podnik v průměru obdělával 45,2 ha. V šedesátých letech bylo v Rakousku zhruba 400 000 zemědělských a lesnických podniků.
Podniky mají odlišné právní formy. Celkem 36 % tvoří rodinné farmy, pro které je zemědělství hlavním zaměstnáním, v 55 % je vlastníci obhospodařovali v rámci vedlejší pracovní činnosti, 4 % jsou družstva a 5 % právnické osoby.*

 

Další podrobnosti si přečtete v některém z dalších čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down