20.12.2023 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strip-till a půdoochranné technologie pro jařiny

Půdoochranné technologie nabývají na významu, od roku 2024 dojde ke zpřísnění legislativních podmínek a vzroste počet ploch označených jako erozně ohrožených. Nové opatření se bude týkat nejdříve ozimů. Je tak nejvyšší čas si osahat postupy přijatelné pro pěstování jařin s nízkou ochrannou funkcí v nově vymezených zónách erozní ochrany (MEO 1 a MEO 2) od jara 2025.

Strip-till jako vhodná technologie

Ochrana půdy proti erozi musí mít celoplošný charakter, nejlepší je proto správně kombinovat různá opatření, aby se docílilo lepšího zasakování a hospodaření s vodou i práce s organickou hmotou. O zkušenostech Spolku pro inovace a udržitelné zemědělství (SIUZ) s ověřováním půdoochranných technologií do kukuřice, cukrovky, sóji a máku informuje v časopise Úroda (1/2024) Ing. Martina Poláková, manažerka tohoto spolku.

Jak v závěru uvádí, strip-till jako jedna z důležitých sledovaných velmi tvárných technologií, umožňuje zvládnout pěstovat řadu plodin bez rizika eroze a nejen to. Výborně se doplňuje s pěstováním meziplodin, omezeným pohybem půdy, zlepšuje hospodaření s organickou hmotou, zlepšuje hospodaření s vodou, umožňuje snižovat plošnou spotřebu hnojiv i přípravků na ochranu rostlin, šetří čas, pohonné hmoty i životní prostředí. Je to součást moderního zemědělství.

Více informací a zkušeností spolku SIUZ přináší lednové vydání časopisu Úroda (1/2024).*

Úvodní fotografie: Páskové zpracování technologií strip-till před kukuřici s vyhrnovači vymrzlé meziplodiny a aplikací kejdy (ZD Dolní Újezd) Foto archiv SIUZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down