Mezinárodní asociace pro zkoušení semen slaví v letošním roce 100 let od založení. Její význam připomíná výstava s názvem Příběh semen, příběh lidí, zahájená počátkem května v Národním zemědělském muzeu v Praze. Osiva jsou jednou z významných vývozních komodit České republiky a řádně provedená registrace odrůd a certifikace produkce patří ke klíčovým faktorům pro snadné obchodování.
Výstava návštěvníkům přibližuje proměnu využívání semen od neolitu až po současnost a informuje o významu zkoušení kvality osiva pro mezinárodní obchod, konstatuje v tiskové zprávě Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Ten ji ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem (NZM) také připravil. Připomíná, že kvalitní osivo je jedním ze základních vstupů do zemědělské výroby
Záruky usnadňují obchod
Mezinárodní asociace pro zkoušení semen (International Seed Testing Association; ISTA) si určila řadu cílů, o kterých informuje na svých internetových stránkách. Především vytváří mezinárodně dohodnutá pravidla pro odběr vzorků a testování osiva a akredituje laboratoře. Podporuje také výzkum, poskytuje mezinárodní certifikáty pro analýzu semen a školení a šíří znalosti v oblasti vědy a technologie osiva. To usnadňuje obchodování s osivem na národní i mezinárodní úrovni a také přispívá k potravinové bezpečnosti. V současnosti ISTA sdružuje více než 130 laboratoří z 83 zemí světa.
Ing. Daniel Jurečka, ředitel ÚKZÚZ, v souvislosti s tím připomněl, že za Českou republiku je jediným akreditovaným pracovištěm semenářská laboratoř jejich organizace. Má oprávnění zkoušet osivo zemědělských druhů, zeleniny, květin, léčivých a aromatických rostlin, ovocných stromů a keřů. Výsledkem zkoušení je vydání ISTA certifikátů, ročně je jich v České republice vystaveno 700–1000 kusů.
Úvodní foto: Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnili například (zleva) Ing. Daniel Jurečka, Ing. Barbora Dobiášová, Ing. Josef Praks a Ing. Miroslav Skřivánek Foto David Bouma
Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.*