19.05.2014 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sto let inovací v oblasti mořidel

Letos slaví Bayer CropScience sto let inovací v oblasti mořidel. V hotelu My Hotel Lednice proběhlo u této příležitosti slavnostní setkání osivářů. Jak uvedla Ing. Jana Doubková, Ph.D., která má ve společnosti Bayer na starosti mořidla: „Vynález mořidla Uspulun ochránil lidstvo před vyhladověním.“ V roce 1918 byly úřady přesvědčeny o účinnosti mořidla Uspulun a nařídily farmářům ošetřit osivo tímto přípravkem. Od té doby je Uspulun považován za matku všech mořidel. Dalším mořidlem byl Ceresan, ten sice stále obsahuje rtuť, ale v menším množství, avšak s vyšší účinností a širším spektrem. Ceresan má sloužit rovněž jako prevence před vyzimováním. Jak Ing. Doubková dodala: „Šlo o první kampaň kalkulující profit při použití mořidla."

Ing. Marie Váňová, CSc., ze Zemědělského výzkumného ústavu Kroměříž s. r. o. upozornila v rámci své přednášky na choroby související s osivem, jeho výrobou a úpravou. Zdůraznila význam technologie pěstování: „I pšenice ozimá pozdě setá je schopna vytvořit porosty s překvapivě dobrým výnosovým potenciálem.“ Upozornila ale i na to, že hnojení obilnin, především aplikace dusíku během vegetace, je vyšší než v letech předcházejících. Podle Ing. Váňové roste i spotřeba ochranných prostředků. Dále řekla, že při ochraně jarního ječmene je nedoceněno moření osiva. “Účinné mořidlo, použité ve správné dávce a tak, aby skutečně zůstalo na povrchu obilky, významným způsobem chrání mladé listy před širokým spektrem chorob.“ Zmínila konkrétně pruhovitost ječnou, sněť prašnou, hnědou skvrnitost a další. „Namořené osivo umožňuje rychlý růst a vývoj zdravých rostlin až do konce odnožování a posunutí foliární ochrany na dobu mezi GS 31 až 32. Tím se otevře prostor pro uplatnění mnoha způsobů aplikace fungicidů podle odrůdy a podmínek daného roku (použití kombinaci, opakovaných vstupů nebo jednorázového použití plných dávek vysoce účinných přípravků),“ dodala.

Mořidla

Pro pěstitele pšenice nabízí Bayer CropScience Lamardor Difend Pack, který je řešením pro ozimé obilniny tam, kde přetrvávají problémy se snětí zakrslou. Má registraci do nejvýznamnějších obilnin a proti rozhodujícím chorobám. Další speciální moderní fungicidní mořidlo pro ječmen Raxil star obsahuje účinnou látku fluopyram. Ten posiluje účinnost na hnědou skvrnitost a pruhovitost a je vhodný na antirezistentní strategii. Deter je mořidlo pro moření osiva ozimých obilnin proti přenašečům viróz s účinnou látkou clothianidin (250 g/l). Insekticidní mořidlo Sonido je registrované proti drátovcům a vykazuje významnou vedlejší účinnost na bázlivce kukuřičného.*

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down