30.05.2022 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stimulace osiva řepky může zvýšit výnosy

Řepce olejce silně konkuruje palma olejná. Aby v této konkurenci řepka obstála, je potřeba co nejvíce zvýšit výnosy. V České republice se však v současnosti nedaří podstatně výnosy řepky zvyšovat.

Prvořadou podmínkou vysokého výnosu je kvalitní dostatečně hustý porost. Pro dosažení požadované polní vzcházivosti je potřeba vysévat vysoce kvalitní osivo schopné vzejít i za stresových podmínek, za sucha nebo mokra. Rychlé a vyrovnané vzcházení zajistí nejen optimální hustotu porostu, ale také silné a dostatečně zakořeněné rostliny schopné dobře přezimovat.

Při vzcházení porostů mohou udělat dobrou službu růstové stimulátory, které podporují zakořenění a růst i zlepšují zdravotní stav rostlin. Možnost aplikace stimulačního prostředku na osivo řepky se ověřovala v maloparcelkových pokusech. Účinnost přimoření osiva řepky stimulátorem růstu se zjišťovala také v poloprovozech. V Úrodě č. 4/2022 o tom píše spolu s autory z České zemědělské univerzity v Praze Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Jak uvádí, polní pokusy s osivem řepky české liniové odrůdy Corzar proběhly v pěstitelské sezoně 2020/2021 na pokusném pozemku Výzkumné stanice České zemědělské univerzity v Praze Červený Újezd na Praze-západ.

V přesných maloparcelkových pokusech se ověřovalo použití přírodního stimulátoru růstu AG 070 Seed. Polní pokusy byly založeny na parcelkách o sklizňové ploše deseti metrů čtverečních v osmi opakováních.

Vysévalo se padesát semen řepky na metr čtvereční. V pokusech se zjišťoval počet rostlin po vzejití a výnos semen. Ověřované varianty moření a ošetřování osiva řepky jsou uvedeny v tabulce 1.

Pokusy se v sezóně 2020/2021 uskutečnily i v poloprovozech na osmi lokalitách v ČR. Vyhodnotit se podařilo šest stanovišť – Hrotovice na Třebíčsku, Humburky na Královéhradecku, Chrášťany na Rakovnicku, Kelč na Vsetínsku, Koloveč na Domažlicku a Nové Město na Moravě na Žďársku. V poloprovozních pokusech se ověřovalo, jaký má vliv na výnosy řepky aplikace stimulátoru růstu AG 070 Seed na osivo.

Růstový stimulátor AG 070 Seed je založen na speciální fyzikální úpravě výtažku z mořských řas. Přípravek aktivuje mikroprvky obsažené ve výtažku z hnědé mořské řasy (Ascophyllum nodosum) tak, že rostlina vnímá aplikaci substance jako nadcházející stres a aktivuje přirozené obranné mechanismy. Přípravek je doplněn směsí aminokyselin a kombinací dvou syntetických auxinů ve velmi nízké koncentraci. Jedná se o tekutý nanotechnologický přípravek nové generace podporující klíčení a vzcházení rostlin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down