Stěžejní je ochrana brambor

Na začátku tohoto týdne uspořádala společnost Belchim Crop Protection tematický seminář zaměřený na ochranu brambor. Společnost Belchim založil v roce 1987 Dirk Putteman, který je dodnes jejím výkonným ředitelem. Po expanzi na nizozemský trh společnost změnila svůj název na Belchim Crop Protection. Na český trh vstoupila v roce 2012.

Její pole působnosti je v současné době v České republice orientováno zejména na nabídku přípravků na ochranu brambor. Podle informací Ing. Aleše Urbánka, Belchim Crop Protection Czech, budou do budoucna nabízet i přípravky do dalších plodin.

Novinkou v nabídce přípravků na ochranu brambor je fungicid Kunshi (cymoxanil 250 g/kg, fluazinam 375 g/kg) registrovaný v dávce 0,4 až 0,5 kg/ha proti plísni bramboru. Podle Dity Kourkové z firmy Belchim vykazuje také významný vedlejší účinek na choroby Sclerotinia spp., Alternaria spp. a Botrytis cinerea. Poukázala také na výborné reference ze zemí Beneluxu, Velké Británie a Německa, kde se tento přípravek již používá.

Významnou chorobou brambor byla v loňském roce hnědá a terčovitá skvrnitost bramboru (původci Alternaria alternata a Alternaria solani). Fungicidní ochrana zaměřená na přípravky působící pouze proti plísni bramboru proto často selhávala. Jak ukázal Ing. Ervín Hausvater z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, nejlépe ze sledovaného sortimentu fungicidů na lokalitě Valečov (odrůda Ditta) proti plísni bramboru a hnědé a terčovité skvrnitosti bramboru působil přípravek Revus Top. Ze sortimentu firmy Belchim lze proti skvrnitostem použít registrovaný přípravek Narita (difenoconazole 250 g/l). Jak zdůraznila Dita Kourková, vždy by měl být aplikován s partnerem působícím proti plísni bramboru, nejlépe přípravkem Ranman Top.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *