20.08.2017 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát chce řešit problémy zemědělství

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka navštívil v rámci pracovních cest do regionů 18. srpna 2017 Olomoucký kraj. Po návštěvě organizace Sociálních služeb pro seniory Olomouc a výstaviště Flora Olomouc, zavítal také do akciové společnosti ÚSOVSKO. Tam s prezidentem Agrární komory ČR Zdeňkem Jandejskem, náměstkem ministra zemědělství Pavlem Veselým, předsedou výboru pro bezpečnost PSP ČR Romanem Váňou, předsedou představenstva společnosti ÚSOVSKO a. s. Jiřím Milkem a dalšími představiteli jednal o aktuálních problémech v zemědělství.

Náměstek ministra zemědělství Pavel Veselý, informoval, že prezident AK ČR Zdeněk Jandejsek a vedení podniku jednalo s předsedou vlády ČR Bohuslavem Sobotkou o reformě SZP, kdy požádali pana premiéra, aby se zaměřil na tyto priority:

  • zabránit zastropování a degresivitě plateb,
  • prosazovat rovné národní a regionální podpory v rámci jednotného trhu Evropské unie,
  • přijmout jednotný systém regulace obchodních řetězců na EU úrovni,
  • zvýšit podíl obálky pro citlivé komodity na celkové obálce pro přímé platby a podpořit zpracovatelský průmysl.

Dále požádali o mimořádnou pomoc zemědělcům, kteří letos byli postiženi katastrofickými dopady sucha a vlnou silných jarních mrazů. Jednalo se také o podpoře živočišné výroby.

Po jednání navštívil předseda vlády ovocný sad společnosti ÚSOVSKO, bioplynovou stanici v Klopině a v rámci divize živočišné výroby – živočišné středisko v Šumvaldu se současným stavem 1270 kusů dojnic holštýnského plemene. Bohuslav Sobotka si prohlédl kruhovou dojírnu Westfalia o kapacitě 36 kusů, s výkonem 140 krav/h, respektive 2400 l/h. Veškeré mléko ve výběrové kvalitě je z této farmy dodáváno do sýrárny Brazzale Moravia a. s. u Litovle, kde se zpracovává při výrobě dlouho zrajících sýrů značky Gran Moravia.

Další zastávkou v koncernu ÚSOVSKO byla prohlídka potravinářské výroby a. s. ÚSOVSKO FOOD v Šumvaldu. „Středisko Šumvald zaměřuje svou výrobu na extrudované a fritované snacky, vše převážně pod značkou Bersi snack a Bersi cereal. Potravinářský závod prošel modernizací výrobních i nevýrobních prostor,“ řekl předseda představenstva ÚSOVSKO a. s. Jiří Milek.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka odpověděl exkluzivně pro týdeník Zemědělec na otázky, které se týkají hlavních problémů českého zemědělství. Rozhovor si můžete přečíst v příštím čísle týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down