19.12.2023 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolupracují na uhlíkových certifikátech

Na podmínkách zapojení do programu AgreenaCarbon se dohodly společnosti Agreena a investiční skupina RSJ. V jeho rámci bude RSJ na farmách ve svém portfoliu rozšiřovat postupy regenerativního zemědělství a na základě ověřených úspor uhlíku získá od společnosti Agreena uhlíkové certifikáty s finanční bonifikací.

Firmy o tom informovaly ve společné tiskové zprávě. Investiční skupina RSJ v roce 2023 plánovala do programu AgreenaCarbon vložit 400 hektarů půdy v Zemědělské společnosti Mlázovice a ve firmě František Král, organic. Paralelně, ve spolupráci s českou firmou CI2, o. p. s., probíhalo také měření uhlíkové stopy zemědělských vstupů a aktivit ZP Mlázovice, která již tradičně využívá postupy minimalizace zpracování zemědělské půdy. Společnost Agreena tvrdí, že zemědělci mohou šetrnějším zacházením s půdou zadržet ročně tři tuny uhlíku na hektar. Odměna za tunu (jeden certifikát) v roce 2023 dosáhla nejméně 32 eur. Za tuto cenu může zemědělec odprodat certifikát společnosti Agreena, nebo si jej ponechat.

Očekávají pozitivní odezvu bank

Petr Adler z českého zastoupení společnosti Agreena věří, že zapojení renomovaného investora jako RSJ bude inspirovat nejen zemědělce, ale i další odpovědné majitele a investory do půdy. Jiří Kříž, asset manažer investiční skupiny RSJ, uvedl, že je jako investory zajímá i finanční bonifikace na základě uhlíkových certifikátů od společnosti Agreena. „Perspektivně očekáváme, že šetrnější zacházení s půdou dříve či později docení také místní banky, které se podílejí na úvěrování našich zemědělských projektů, i odběratelé produkce z našich farem,“ dodal. Připomněl, že jejich prvotní motivací bylo hlubší porozumění problematice ukládání uhlíku v půdě a snižování uhlíkové stopy jejich zemědělských aktivit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down