23.10.2014 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Společnost AG info oceněna Technologickou agenturou ČR

Za program hodnotící ekonomickou návratnost aplikace pesticidů v souvislosti s jejich možným negativním dopadem na životní prostředí obdržela včera jičínská firma AG info, s. r. o., cenu Technologické agentury ČR v kategorii Zvyšování kvality života. Na projektu se také podílel Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., především prof. RNDr. Ing. František Kocourek, CSc. Dotace projektu ze státního rozpočtu byla 2,9 mil. Kč, uvádí agentura na propagačním videu.

Projekt nese název Expertní systém pro podporu rozhodování o použití pesticidů pro zlepšení ekonomiky produkce a kvality životního prostředí. Jak uvedl ředitel firmy AG info Ing. Pavel Palas, program, resp. webová aplikace funguje tak, že si uživatel vybere plodinu, na kterou chce použít prostředek na ochranu rostlin, a konkrétního škůdce. Program mu nabídne přípravky, které jsou vhodné pro aplikaci a zjednodušeně řečeno spočítá, jestli má postřik smysl použít. Jsou tam dvě limitní hodnoty – buď je výskyt škůdce tak veliký, že nemá smysl ošetřovat, nebo je výskyt tak malý, že se to ještě nevyplatí. Vychází to z modelů mnohorozměrných křivek škodlivosti, s jejichž pomocí se určuje ekonomický práh škodlivosti. Program také zohledňuje ekologickou zátěž přípravku. Jestliže je přípravek ekologicky škodlivý, zhoršuje to ekonomická kritéria. Tento faktor určuje ekologický koeficient, který má vliv na ekonomický výpočet.

Ceny TAČR získalo více projektů, pro pěstitele by mohla být zajímavá modulární autonomní stanice pro měření vlhkostních a teplotních podmínek v rozsáhlých bodových polích, která slouží k měření aktuální vlhkosti půdy a teploty, ale také otřesů a data může přenášet bezdrátově. Na vývoji se podíleli TOMST s. r. o., Botanický ústav AV ČR, v. v. i., a České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební.*

https://www.youtube.com/watch?v=NCCqK-w5Iew

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down