Společnost AGRA GROUP a. s., Střelské Hoštice, uspořádala seminář pro agronomy na tradiční lokalitě v Krchlebech. Odborná část se zaměřila na aktuální témata – listovou výživu rostlin a potřebu vápnění. Semináře mají i širší společenskou náplň, nechyběla tedy cestovatelská přednáška, letos zaměřená na Mexiko, košt moravských vín nebo představení nové publikace Oddechový rádce o tom, jak pěstovat švestky a trnky od specialisty na sady a vinice Ing. Jana Pastrňáka.
Agrodivize společnosti Agra Group cílí na vývoj, výrobu a prodej speciálních hnojiv a ostatních produktů určených k výživě a stimulaci rostlin. Jak v rámci své přednášky zdůraznil Ing. Jaroslav Mráz, poradce společnosti Agra Group, neexistuje nejdůležitější ani nejméně důležitá živina. Pokud nějaká chybí, dochází k narušení metabolismu rostlin.
Listová výživa v souvislostech
Listová výživa je podle Ing. Mráze v principu nejlepším řešením okamžitých problémů ve výživě rostlin. Dokáže potlačit deficit živin v důsledku nepříznivých vlivů počasí za podmínek snížené aktivity kořene, ať už v důsledku sucha, zamokření či utužení půdy (i na vyhnojených půdách), nebo při omezeném uvolňování živin z půdy (nízká teplota půdy, nedostatečný obsah, nevhodné pH). Velmi důležitou úlohu hraje v období intenzivního růstu rostlin, kdy se zvyšují nároky na živiny. Neopomenutelná je její úloha ve stresových podmínkách, kdy vlivem mrazu, aktivity škůdců a dalších faktorů odumírají starší listy, čímž není umožněn přesun živin ze starších do nových listů. Jak dále upozornil Ing. Mráz, listová výživa se zaměřuje především na fyziologickou podporu rostlin – vyrovnáním výživného stavu stabilizuje fyziologické pochody při zakládání a rozvoji výnosotvorných prvků a podporuje například i tvorbu vyššího množství kořenových exsudátů a jejich vylučování do rizosféry.
Při aplikaci listových hnojiv je důležité množství dodaných živin. Některé firmy doporučují velmi malé, které rostlině jen obtížně pomůže. Agra Group doporučuje vždy takové množství živin, jež dokáže efektivně zlepšit výživný stav rostlin, připomněl Ing. Mráz. Vedle tohoto faktoru ovlivňuje účinnost listových hnojiv i jejich forma. Živiny mohou být aplikovány buď v pravém roztoku, nebo v suspenzi, u níž Ing. Mráz upozornil na nižší účinnost, která souvisí s nižší rozpustností použitých substancí. Příkladem mohou být pokusy provedené s Mendelovou univerzitou, které sledovaly obsah Zn v rostlinách kukuřice po aplikaci různých forem Zn na list po dobu tří týdnů. Hnojivo na bázi oxidu zinečnatého nepřineslo zlepšení obsahu Zn oproti kontrole, síran zinečnatý výživný stav do určité míry zlepšil, nejlépe ovšem fungoval chelát zinku, kde zaznamenali razantní zvýšení ze 17 na 30 mg Zn/kg sušiny. Další zajímavé výsledky jsou z pokusů ze Spojených států amerických, kde po aplikaci draselných sloučenin sledovali, kolik se jich po 48 hodinách po aplikaci na list sóji dostane do rostliny. Je zřejmé, že největší podíl přijatého draslíku byl ve formě octanu a mravenčanu, nejméně dusičnanu a síranu.
Představili novou produktovou řadu
Firma Agra Group uvádí v letošním roce na trh ucelenou řadu vysoce koncentrovaných listových hnojiv Campofort. Nahrazují tím řadu Campofort Garant. Nově se tedy pěstitelé místo listového hnojiva Campofort Garant P setkají s Campofortem P 300, Campofort Garant K nahrazuje Campofort K 400, Campofort Garant Ca se mění na Campofort Ca 250 a Síra 165 na Campofort S 820. Jak uvedl Ing. Mráz, u těchto hnojiv došlo k výraznému navýšení živin, tím i ke snížení hektarových dávek. Živiny jsou plně rozpuštěné a v dobře přijatelných formách: například Campofort K 400 obsahuje draslík ve formě octanu draselného, síra (Campofort S 820) je ve formě thiosíranu... Zcela nové listové hnojivo je Campofort TriMikro s obsahem manganu, zinku a mědi v chelátových vazbách. Do konceptu nové řady zapadají i Campofort Mikro B a Campofort Mg 140, jejichž složení zůstává nezměněné oproti původním produktům. Jak doplnil Ing. Mráz, nová řada hnojiv přispívá ke zvýšení výnosů a kvality produkce.
Jak na vápnění
Na některých lokalitách České republiky jsou aktuálním tématem kyselé půdy. Na vápnění v širších souvislostech se proto ve své přednášce zaměřil odborný specialista na výživu rostlin společnosti Agra Group Ing. Pavel Pluhař. Účinky vápnění jsou všeobecně známé – upravuje nevhodné pH, zlepšuje půdní strukturu, zvyšuje stálost půdních agregátů, zlepšuje zasakování vody do půdy. Vápněním se například také snižuje příjem těžkých kovů rostlinou, zvyšuje se odolnost rostlin vůči suchu díky silnějšímu kořenovému systému, dochází také ke zvýšení hodnoty KVK a snížení vyplavování bazických kationtů, uvedl Ing. Pluhař. Vápnění může být meliorační – používá se jako jednorázová úprava pH na velmi kyselých půdách, nebo udržovací. Jeho důležitost podtrhl přednášející i v souvislosti se samovolným okyselováním půd (ročně dochází ke ztrátám přes 200 kg CaO/ha). Pro určení pH i dávky hnojiva existuje řada analytických postupů, z nichž je důležité volit podle podmínek hospodaření. Metoda stanovení potřeby vápnění podle ÚKZÚZ používaná v ČR není podle Ing. Pluhaře zcela přesná. Na základě pokusů lépe vycházely varianty vápnění např. acetátovou metodou, případně metodou podle Goy-Rosse. Jakmile agronom získá laboratorně určenou dávku hnojiva, je třeba zohlednit, zda je v tunách CaO nebo CaCO3, dále je třeba udělat korekci na obsah čisté složky a zrnitosti produktu.
Pořadí naléhavosti vápnění může být podle návodu Ing. Pluhaře pro mnohé překvapením a nemusí korelovat s nejnižším pH, ale mělo by se řídit nasyceností sorpčního komplexu hliníkem. Pro tyto účely nejlépe slouží nová australská metoda, která umí velmi dobře určit nebezpečnou hladinu hliníku. Společnost Agra Group ji využívá i v rámci služeb, které nabízí svým zákazníkům.*
Úvodní fotografie: Společnost Agra Group nabízí svým zákazníkům zdarma provedení anorganických rozborů rostlin, na základě výsledků vydává aplikační doporučení