Specializovaná mapa i inulinová mouka

Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o., si na agrosalonu Země živitelka připsal hned dvě prestižní ocenění Zlatý klas udělovaná nejlepším vystaveným exponátům. V kategorii Rostlinná výroba za Mapu vhodnosti podmínek pro výskyt a šíření plísně bramboru, v sekci Potravinářské výroby pak za Směs mouky na přípravu pečiva na bázi inulinu. V expozici tohoto výzkumného ústavu se mohli návštěvníci dozvědět i celou řadu dalších informací, například o nových odrůdách brambor Val Red a Valmína.

Mapa vhodnosti podmínek pro výskyt a šíření plísně bramboru dává přehled o hodnotě kritického čísla stanoveného metodou Indexu pro prognózu a signalizaci plísně bramboru na základě získání relevantních meteorologických údajů. Signalizace termínu prvního ošetření porostu poskytuje při použití této metody v našich podmínkách podstatně lepší výsledky než jiné metody, zejména pak za atypických situací, neodpovídajících obvyklému vývoji povětrnosti u nás. V souvislosti s probíhajícími klimatickými změnami jsou tyto situace stále častější a dosud používané metody negativní prognózy signalizují termín prvního ošetření buď předčasně, anebo až po objevení se příznaků plísně v porostu, uvádějí autoři mapy RNDr. Tomáš Litschmann, Ph.D., z firmy Amet, Ing. Petr Doležal, Ph.D., a Ing. Ervín Hausvater, CSc., z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod (VÚB). Mapa podle těchto odborníků zobrazuje první překročení kritické hodnoty prognózy metody Indexu a signalizuje potřebu prvního ošetření porostů brambor v dané lokalitě a následně znázorňuje vhodnost podmínek pro výskyt a šíření plísně bramboru v průběhu celé sezóny na základě průběžných kritických hodnot metody Indexu.

Další z úspěšných exponátů Výzkumného ústavu bramborářského je Směs mouky na přípravu pečiva na bázi inulinu. Jedná se o výrobek, který je směsí mouky z jakonu (Smallanthus sonchifolius) a slunečnice topinamburu (Helianthus tuberosus) v poměru 30 : 70 %. „Suroviny pro výrobu mouky pocházejí z našich odrůd vypěstovaných na našich polích,“ informovala Ing. Andrea Svobodová, Ph.D., z VÚB s tím, že tyto plodiny původem z Jižní Ameriky nevyžadují pesticidní ošetření. Hlízy obsahují velké množství sacharidů (70 až 80 % hmotnosti sušiny), mezi nimiž jsou zastoupeny zejména fruktany. Jedním z fruktanů je inulin (přispívá k prevenci kolorektálního karcinomu, má téměř nulovou kalorickou hodnotu), který celkově optimalizuje hladinu krevní cukru. Z tohoto důvodu je vhodný pro pacienty s diabetes. Podle studií dokáže inulin způsobit i pokles LDL cholesterolu a celkového cholesterolu v krvi, přičemž hladina HDL cholesterolu zůstává zachována, vysvětlila Ing. Svobodová. Dané poznatky přispěly k tvorbě inulinové mouky z usušených (a pomletých) hlíz jakonu a topinamburu. Připravená mouka je podle Ing. Svobodové výrazně sladká a lze ji využít nejen jako základní materiál, ale i sladidlo při přípravě sladkých těst.

Výzkumný ústav bramborářský prezentoval na Zemi živitelce mimo jiné i dvě nové odrůdy brambor registrované v letošním roce – Val Red a Valmína.

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down