02.11.2020 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Špatné a dobré zprávy pro boj se škůdci skladovaného obilí

Skladištní škůdci jsou častým důvodem reklamací při výkupu a prodeji obilí. K zajištění nulového výskytu škůdců v obilí je zapotřebí mít účinné nástroje. Mezi ně patří insekticidy. Současná společenská poptávka jde však proti tomu. Je snaha eliminovat veškerá rizika spojená s používáním pesticidů a dopadů na životní prostředí a lidské zdraví.

To sebou přineslo a přináší mnoho změn, zejména v počtu povolených účinných látek, což se týká také insekticidních přípravků používaných ve skladech, připomínají Ing. Radek Aulický, Ph.D., a Ing. Václav Stejskal, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v článku v Úrodě č. 9/2020. Jak dodávají, doposud se farmáři mohli spolehnout při předsklizňové přípravě svých skladů na dvě základní skupiny insekticidů – organofosfáty a pyretroidy. Také při ošetření obilí byly používány kromě účinné látky fosforovodíku zástupci přípravků ze skupiny organofosfátů nebo pyretroidů. Komerčně dostupné širší spektrum účinných látek z více skupin s sebou přináší vždy výhody, které se odráží například v zajištění účinných anti-rezistentních strategií.

Bohužel letošní rok s sebou přinesl další výrazné omezení. Na základě prováděcího nařízení komise (EU) 2020/17 a 2020/18 ze dne 10.1. 2020 Evropská komise již neobnovila schválení pro dvě významné účinné látky chlorpyrifos a chlorpyrifos-methyl. V praxi to znamená faktický konec široce používaného přípravku Reldan, který byl dlouhá léta aplikován při předsklizňové přípravě skladů. Dříve byl také používán jako protektant pro přímou aplikaci na skladované obilí. Důležité je také upozornit, že se zákazem použití těchto účinných látek dojde ke snížení některých maximálních limitů reziduí (MLR) v potravinách a krmivech na nejnižší úroveň. S tím mohou být spojena rizika například kontaminace obilí, které prochází technologiemi dříve ošetřenými přípravkem Reldan.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down