Používání pesticidů obecně stále více naráží na odpor především laické veřejnosti a je podvědomě spojováno s nezdravými potravinami, což ovšem vždy zdaleka neplatí. Naproti tomu je požadován dostatečný objem produkce a její vysoká kvalita. To samozřejmě znamená intenzivní pěstování plodin a tomu odpovídající ochranu proti škodlivým činitelům. Extenzivní, respektive ekologické formy zemědělství nejsou schopny při ploše půdy, která připadá na obyvatele, zajistit ani množství, ani kvalitu. Východiskem a nutným kompromisem je samozřejmě integrovaná ochrana.
Jaká je aktuální situace u brambor a do jaké míry je nutné použití chemické ochrany? Jak je účinná u této ohrožené komodity, kde je právem požadováno zajištění soběstačnosti? Tyto otázky si klade Ing. Ervín Hausvater, CSc., a kolektiv z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, v článku zveřejněném v květnovém vydání časopisu Úroda. Z poznatků autorů vyplývá, že zcela nezbytná je chemická ochrana proti plísni bramboru a přenašečům virových chorob. U plísně bramboru při dobrém řízení, využití prognózy a vhodném sestavení fungicidního programu (k dispozici je přes 80 přípravků) však může být chemická ochrana redukována v množství chemických látek na hektar i v počtu ošetření, zejména v letech se slabším výskytem choroby. Zároveň je třeba ochranu proti plísni spojovat s ochranou proti alternariovým skvrnitostem.
Ochrana proti přenašečům virových chorob u sadby zahrnuje poměrně malou pěstitelskou plochu do 3000 ha a nejedná se o produkci pro konzumní účely. Redukce chemické ochrany zde v současné době není reálná a alternativní metody mohou v následujícím období zahrnovat pouze část této plochy. Velmi potřebné je využití minerálních olejů a jejich registrace, domnívají se odborníci.
U ostatních škodlivých činitelů lze podle jejich názoru agrotechnickými metodami v mnoha případech chemickou ochranu omezit nebo od ní zcela upustit. Využití biologické ochrany je však reálné a účinné zatím pouze u mandelinky bramborové. V ostatních případech je tato ochrana v současné době prakticky neúčinná, a to i přes zařazení některých biologických preparátů pro použití v bramborách v registru.*
Více informací přináší květnové vydání časopisu Úroda.