09.08.2021 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soubor odrůd i kulaté výročí

Rozsáhlou prezentaci měl na výstavě Naše pole Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Jako tradičně představil řadu odrůd polních plodin a poradenské centrum. Návštěvníci si mohli prohlédnout také expozici k výročí šedesáti let agrochemického zkoušení zemědělských půd nebo výsledky kontroly klíčivosti semen v kompostech. Zdá se také, že se na našem území šíří nová rasa rzi plevové, která napadá dosud rezistentní odrůdy pšenice.

Parcelky prezentovaly především materiály vybrané pro Seznam doporučených odrůd. Jak uvedla Ing. Vladimíra Horáková z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), například u pšenice si návštěvníci mohli prohlédnou téměř 40 registrovaných odrůd. Jednalo se o novinky i běžně rozšířené odrůdy. Zahrnovaly jak raný, tak základní sortiment a také tři hybridní odrůdy. Ing. Horáková soudí, že je čeká zajímavá budoucnost, protože šlechtitelé jsou připraveni jít cestou hybridů.

Zřejmě nová rasa rzi plevové

Parcelky byly ošetřeny morforegulátorem, aby porost nepolehl, fungicidy se ale neaplikovaly, aby návštěvníci mohli zhodnotit odolnost jednotlivých odrůd. Sezona chorob v době konání akce podle Ing. Horákové teprve začala, protože vegetace byla zhruba o 14 dní posunutá, takže rozdíly ve zdravotním stavu nebyly velké. Pouze na spodních listech se objevil slabý výskyt obvyklých chorob. „Pro účastníky je to jedinečná příležitost vidět na jednom místě materiály všech hlavních osivářských firem, které na našem území svoji produkci nabízejí,“ uvedla.

Ing. Horáková má podezření, že se na naše území dostala nová rasa rzi plevové. Jistotu ale bude mít až v okamžiku, kdy odborníci provedou příslušné analýzy. „Náš odhad vychází ze skutečnosti, že odrůdy, které byly při předchozích infekcích hodnoceny jako odolné, jsou napadeny. Jde o jednoduchý signál, že došlo ke změně rasového spektra,“ uvedla Ing. Horáková. První náznak se podle ní objevil již v minulém roce a letos se napadení projevilo výrazněji.

Kromě pšenice byly na ploše například odrůdy soji, brambor, ječmene, žita a tritikale. Ing. Horáková připomněla, že letos u tritikale registrovali čtyři nové zajímavé materiály s odolností vůči vyzimování, sortiment se tedy významně rozšířil.

 

Další podrobnosti přinesl týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down