20.09.2022 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sortiment pro ochranu ozimé řepky

Sortiment odrůd i přípravků na ochranu rostlin představila na výstavě Naše pole společnost Syngenta Czech s. r. o. V obou případech v nabídce i novinky, nabízí také hybridní odrůdy ozimého ječmene.

K novinkách mezi odrůdami ozimé řepky patří hybrid SY Glorietta. Jak uvedla zástupkyně společnosti Ing. Kamila Tesařová, jeho velkou předností je schopnost zúročit dusíkaté hnojení i tehdy, když se aplikuje v menší míře, než je obvyklé. Hybrid je výnosný, nese gen odolnosti vůči viru žloutenky vodnice (TuYV). Společnost v katalogu dále uvádí, je vhodný i na stanoviště s lehčími půdami, má vysokou odolnost vůči vyzimování a poléhání a stabilní výnosy napříč podmínkami a lokalitami. K dalším odrůdám řepky, které si návštěvníci mohli na stanovišti prohlédnout, patřily například zavedené materiály Aganos, který je výnosný, s odolností vůči viru žloutenky vodnice (TuYV) a fomě (gen RLM7), nebo SY Alix, odolná proti nejčastěji se vyskytujícím rasám nádorovitosti košťálovin.

Nabízí hybridní ječmen

Kromě ozimé řepky společnost Syngenta Czech prezentovala sortiment hybridních ozimých ječmenů, prodávaných pod značkou Hyvido. Mezi čerstvé materiály patří SY Loona, který se řadí do nové generace kompenzačního typu hybridu. Podle popisu společnosti poskytuje stabilní a vysoký výnos, má vysokou odolnost vůči vyzimování, rzím a rynchosporiové skvrnitosti. Disponuje vysokou HTZ a velmi dobrou odolností vůči poléhání. K novějším materiálům patří SY Dakoota, který je vhodný i do sušších podmínek a má vysokou regenerační a odnožovací schopnost.

Pro ochranu řepky

Pro ochranu ozimé řepky má společnost k dispozici nové přípravky, hovořila o nich Ing. Helena Bochová. Opětovnou registraci získal přípravek Toprex (difenokonazol, paklobutrazol) pro podzimní ošetření, působí fungicidně a morforegulačně. Hodí se na nevyrovnané porosty řepky, protože nelikviduje malé rostlinky řepky, uvedl Ing. Bochová. Druhou novinkou je fungicidní přípravek do květu řepky na ochranu proti hlízence Treso (fludioxonyl). Z katalogu vyplývá, že dalším novým přípravkem v sortimentu je insekticid Afinto (flonikamid). V ozimé řepce je registrován proti mšici broskvoňové v dávce 0,10 kg/ha ve fázi 16–18 BBCH .

Pro podzimní ochranu obilnin nabízejí nový třísložkový herbicid Triviza (diflufenikan, chortoluron, pendimethalin). Má široké spektrum účinku, registrován je proti chundelce metlici, lipnici roční a dvouděložným jednoletým plevelům. Klíčovým přípravkem společnosti v ochraně obilnin je pak fungicid Elatus Era s novou účinnou látkou benzovindiflupyr (prodávanou pod značkou solatenol), doplněnou prothiokonazolem.*

Ozimá řepka SY Glorietta patří k novým materiálům v sortimentu Foto David Bouma
Syngenta Czech nabízí hybridní ozimé ječmeny Foto David Bouma

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down