01.03.2022 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Snížení uhlíkové stopy pěstováním GM plodin a technologií spojených s glyfosátem

Studie provedená v kanadské provincii Saskatchewan potvrdila, že pěstování geneticky modifikovaných (GM) plodin, zejména plodin tolerantních k herbicidům, a doplňkové použití glyfosátu zvýšilo sekvestraci čili ukládání uhlíku. Autoři ve své publikaci uvedli, že státy, které zakazují GM plodiny a omezují používání glyfosátu, vedou politiku, která nepřispívá k udržitelnému zemědělství. Informuje o tom aktualita spolku pro podporu a rozvoj biotechnologií – BIOTRIN, z. s.

Cílem studie bylo prozkoumat, jak způsob hospodaření ovlivňuje zemědělskou půdu v dané oblasti. Byla porovnávána kontrola plevele soustavným obděláváním půdy orbou a řízeným systémem způsobujícím minimální narušení půdy. Vědci použili CENTURY Model k odhadu sekvestrace uhlíku v analyzované oblasti. Tento model je používán pro simulaci dynamiky uhlíku a živin pro různé typy ekosystémů, včetně zemědělských ploch, uvádí zpráva Biotrinu.

Odstranění orby a zavedení nových metod obdělávání půdy způsobujících její minimální narušení umožnuje podle zprávy výsev plodin tolerantních k herbicidům a používání glyfosátu, což vedlo ke snížení množství uhlíku uvolňovaného při kontinuální produkci plodin. Výsledky ukázaly, že se zemědělská půda změnila z významného zdroje emisí uhlíku v půdu, která přispívá k jeho sekvestraci. Získané údaje dále naznačují, že GM plodiny tolerantní k herbicidům a používání glyfosátu byly jednou z příčin zvýšené sekvestrace uhlíku v půdě.

Tato zjištění ukazují, že farmáři ze Saskatchewanu snižují uhlíkovou stopu své činnosti a přispívají k dosažení klimatických cílů vytyčených Kanadou, doplňuje zpráva Biotrinu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down