30.08.2022 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Směs mouky pro přípravu pečiva na bázi inulinu

Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o., uspěl v soutěži o nejlepší vystavený exponát Zlatý klas nejen v kategorii Rostlinná výroba, ale se svými produkty prorazil i v sekci Potravinářský výroba, a to exponátem Směs mouky na přípravu pečiva na bázi inulinu.

Jedná se o výrobek, který je směsí mouky z jakonu a slunečnice topinamburu, které jsou velmi bohaté na řadu velmi prospěšných látek, včetně tzv. inulinu, jež přispívá k prevenci kolorektálního karcinomu, má téměř nulovou kalorickou hodnotu a je vhodný i pro diabetiky.

Jak vysvětlila Ing. Andrea Svobodová, Ph.D., z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, hlízy jakonu (Smallanthus sonchifolius) a slunečnice topinamburu (Helianthus tuberosus) obsahují velké množství sacharidů. Sacharidy tvoří 70 až 80 % hmotnost sušiny. Mezi sacharidy jsou zastoupeny zejména fruktany, které lze obecně charakterizovat jako rozpustnou nestravitelnou vlákninu. Vzhledem k nestravitelnosti mají fruktany nízkou kalorickou hodnotu. Jsou také klasifikovány jako prebiotika, tzn. látky rezistentní ke gastrické aciditě a hydrolýze zažívacími enzymy, které jsou fermentované intestinální mikroflórou a selektivně stimulují růst nebo aktivitu vybraných bakterií v tlustém střevě, což v důsledku zlepšuje zdravotní stav konzumenta. Z tohoto důvodu jsou používány jako složky funkčních potravin s prebiotickými nebo symbiotickými vlastnostmi. Jedním z fruktanů je inulin, který celkově optimalizuje hladinu krevní cukru. Z tohoto důvodu je vhodný pro pacienty s diabetes. Zároveň inulinové sladidlo leze využít do diet se sníženým obsahem cukrů, např. Low Carb. Podle studií dokáže inulin způsobit i pokles LDL cholesterolu a celkového cholesterolu v krvi, přičemž hladina HDL cholesterolu zůstává zachována, uvádí Ing. Svobodová.

Na základě daných poznatků byla připravena směs z výše uvedených plodin. Hlízy jakonu a topinamburu byly usušeny a pomlety. Připravená mouka je podle Ing. Svobodové výrazně sladká a lze ji využít nejen jako základní materiál, ale i sladidlo při přípravě sladkých těst. Mouka je prostá bělidel a má čistě přírodní charakter. Neobsahuje lepek, tudíž je vhodná pro celiaky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down