31.03.2017 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slibné hnojivo z exkrementů hmyzu

Hnojivo vyrobené z exkrementů bráněnky Hermetia illucens L. otestoval se slibnými výsledky švýcarský výzkumný ústav Agroscope.

Informoval o tom ve svém časopise Agrarforschung Schweiz (Zemědělský výzkum Švýcarsko) č. 3/2017. Jak uvádí, hnojivo je bohaté na organickou hmotu, makroprvky (N, P, K) a stopové prvky jako zinek a měď. Obsah nežádoucích kovů leží pod maximální hladinou přípustnou ve Švýcarsku. Hnojivo ústav testoval ve skleníku na třech půdních typech a dvou kulturách – jílku vytrvalém a salátu na řez. Z pohledu produkce biomasy poskytlo hnojivo nejlepší výsledky na nejméně úrodné půdě, která byla kyselá a písčitá. Obě plodiny na ní produkovaly stejné množství biomasy jako při použití minerálních hnojiv. Výzkumný ústav dále uvádí, že výsledky této studie naznačují možnosti širokého uplatnění hnojiva v konvenčním nebo ekologickém zemědělství.
Vlastností bráněnky Hermetia illucens, která je z pohledu odpadového hospodáře výhodná, je nepreference konzumovaného materiálu z hlediska původu. Není tedy nutné odlišovat materiál rostlinného i živočišného původu, jak to vyžadují postupy kompostování i zpracování na bioplyn, uvádějí o dvoukřídlé mouše Ing. Mgr. Markéta Žáková a doc. Ing. Marie Borkovcová, Ph.D., z Mendelovy univerzity. V dokumentu, který se bráněnky týká, popisují možnosti rozkladu různých materiálů, včetně některých problematických, s její pomocí. Larvy bráněnky se používají jako krmivo i potrava pro lidi.

*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down