23.05.2022 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slavíme pětadvacáté narozeniny

Každé narozeniny jsou důvodem k oslavě, ale ty kulaté a půlkulaté jsou jednoduše zásadnější, jsou to životní milníky. A jak je to u společnosti Agrofinal? V lidském životě je 25 let bráno jako znak vyspělosti, ale i u společnosti značí vyzrálost, solidnost a zkušenosti. Značí jistotu, že Agrofinalem zastupovaná osiva kukuřice, slunečnice, řepky, sóji i čiroku jsou v nejlepší možné kvalitě a regionálně ověřené. Značí, že zástupci společnosti znají materiály i své regiony a dokáží vždy vybrat to pravé pro danou lokalitu. Značí, že se o nás můžete opřít!

Jednou z významných akcí, na kterých se společnost prezentuje je zemědělská výstava Naše Pole v Nabočanech. V tomto roce výstava proběhne ve dnech 14. a 15. 6. 2022. Z plodin zastřešených společností Agrofinal Group (obchodní značky Agrofinal a Candor) jsou zde zasety ukázkové parcely hybridních řepek ES Capello, ES Imperio, Hambre, Hamour, Rythmie a liniové odrůdy ES Mambo. Další skupinou demonstračních parcelek je portfolio sóji zastoupené odrůdami ES Compositor, ES Comandor, ES Governor, Tourmaline, Obelix, Susane a Galice.

Sója

Společnost Agrofinal nabízí plastické odrůdy sóji „000“ ranosti a využití jak potravinářského, tak krmného. S bílým klíčkem se jedná o odrůdy ES Comandor a ES Compositor. Jsou výnosově spolehlivé a plastické. Bílá barva klíčku je preferovaná zpracovateli v potravinářství, neboť tmavé klíčky působí vzhledovou nedokonalost výsledné potraviny. V roce 2021 dosáhly na pokusném místě v ZS Sloveč 4,11 t/ha (ES Comandor) a 3,96 t/ha (ES Compositor). Pro krmné využití jsou pěstovány odrůdy s tmavou barvou klíčku – ES Governor (3,62 t/ha, ZS Sloveč) a ES Navigator (3,32 t/ha, ZS Sloveč), obě s obsahem bílkovin minimálně 42 %.

Řepka

Agrofinal je hlavním zástupcem francouzského šlechtění Euralis pro Českou republiku. Každá šlechtitelská společnost má svou technologii a strategii pro neustálé přizpůsobování se náročným podmínkám trhu a klientských nároků. Šlechtitelská společnost Euralis využívá nové, moderní techniky genetického markerování, která umožňuje zrychlený a přesný proces výběru rodičovských rostlin, aby jejich potomstvo splňovalo nároky tzv. P3 šlechtění. Tedy výkon (Performance), odolnost (Protection) a ziskovost (Profitability).

Prvním zástupcem P3 generace hybridů v portfoliu společnosti Agrofinal byl hybrid ES Imperio. V České republice zaregistrovaný již v roce 2018 po dvou letech excelentních výsledků v pokusech ÚKZÚZ. Novinkou v sortimentu rovněž s parametry P3 šlechtění je evropská hvězda na trhu ES Capello, které je již zařazeno v poloprovozních pokusech i v testování na běžných plochách. Vlastnostmi jsou si velmi podobné s ES Imperio, ovšem ES Capello je robustnější v habitu. Společně s ES Capello přibylo do nabídky společnosti Agrofinal i ES Azurio, které je habituelně podobné ES Imperiu, ovšem s genetickou výbavou o dvě generace šlechtění novější. Novinkou v portfoliu sesterské společnosti Candor je hybridní řepka Rythmie. Jedná se o velmi raný, bujný a vitální materiál. Na českém trhu se jedná o velmi odlišnou řepku oproti ostatním hybridům, která je zvláště vhodná pro pozdní termíny výsevu.

Novinkou ve speciálním segmetu ozimé řepky pro rok 2022 je odolný hybrid ES Criterio, který se vyznačuje perfektní tolerancí vůči nádorovitosti kořenů brukvovitých (Plasmodiophora brassicae). Jedná se o středně raný hybrid středního vzrůstu, který byl pro své vynikající vlastnosti registrován v Polsku, kde se vyskytuje nádorovitost kořenů ve vysoké míře. Hybrid zaručuje vysoké výnosy a vysokou olejnatost na pozemcích, kde by nebylo možné pěstovat řepky bez tolerance. Vyznačuje se velmi rychlým podzimním růstem, výborným přezimováním a velmi rychlou jarní regenerací. Zdravotní stav je výborný jak vůči nádorovitosti kořenů, tak fomě. Hybrid je nepoléhavý, odolnost vůči nepukavosti šešulí je vysoká. ES Criterio je možné sít v pozdních termínech setí, vhodný je i do chladnějších lokalit. Tyto své vynikající vlastnosti potvrzuje především v Moravskoslezském kraji, kde je výskyt nádorovitosti vysoký. Doporučený výsevek je 450 000 až 500 000 semen na hektar.

Dalším zástupcem speciálního segmentu je osvědčený ES Decibel CL pro pěstování technologií Clearfield. Jedná se o plastický výnosný hybrid nižšího vzrůstu s vysokým obsahem oleje, který je nepoléhavý.  Přednostmi jsou výborný zdravotní stav a nepukavost šešulí, rychlý podzimní vývoj, velmi dobré přezimování a rychlí jarní vývoj.

Agrofinal také nabízí odzkoušenou výnosnou liniovou odrůdu řepky ES Mambo, která se stala v roce 2018 nejvýnosnější linií v pokusech Agrada.

Co říci závěrem? Rádi bychom poděkovali našim klientům za důvěru, kterou do nás vložili v průběhu 25 let na trhu. Ti, kteří si nás vybrali, vědí proč, protože vysoký výnos začíná kvalitním osivem.*

Ing. Michaela Škeříková, Ph.D.
Ing. Kristýna Kysilková
Agrofinal spol. s r. o.

Úvodní foto:
Hybrid ES Criterio potvrzuje svůj výborný zdravotní stav na pozemcích zasažených nádorovitostí kořenů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down