01.08.2020 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slaví pětadvacet let na českém trhu

Společnost Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o. působí na trhu v České a Slovenské republice již pětadvacet let. Za tu dobu prošla řadou významných mezníků a dnes patří mezi nejvýznamnější šlechtitelské firmy u nás. Tradiční polní den na Šlechtitelské stanici Plant Select v Hrubčicích představil polní pokusy s osvědčenými odrůdami i s nastupujícími novinkami, z nichž jmenujme například odrůdy LG Mocca, Airbus, LG Absalon, Moschus a LG Orlice. Významné výročí slaví také šlechtitelská stanice, a to 65 let od začátku šlechtění obilovin v Hrubčicích. V roce 2020 byly registrovány odrůdy LG Dita, LG Keramik a krmná Floki.

„Šlechtitelská stanice se nachází nedaleko Prostějova, v obci Hrubčice. Jedná se o řepařskou výrobní oblast s výhřevnými humózními půdami, s nadmořskou výškou 210 m, průměrnou roční teplotou 8,6 °C a průměrným ročním úhrnem srážek 560 mm. Právě díky příznivým půdním a klimatickým podmínkám se na Hané rozvinulo šlechtění obilnin, které trvá již více než 150 let,“ uvedla Ing. Věra Řečicová, vedoucí šlechtitelské stanice.

Odrůdy registrované v letošním roce

Rok 2020 přinesl mnoho nově registrovaných odrůd. První z nich je odrůda LG Dita. Jde o nejvýnosnější odrůdu s kvalitou A v registračních zkouškách ÚKZÚZ v letech 2017 až 2019 v řepařské výrobní oblasti. LG Dita pochází z hrubčického šlechtění. „Má vysoký výnos a dobrý zdravotní stav. Ve zkoušeném sortimentu získala nejvyšší hodnocení za vysokou odolnost vůči poléhání. Hodí se k intenzivnímu způsobu pěstování se střední až nižší dávkou morforegulátoru a jedním až dvěma fungicidy,“ naznačil vhodnou agrotechniku šlechtitel. Druhou odrůdou registrovanou v letošním roce je LG Keramik. „Jde o velmi kvalitní materiál, který v registračních zkouškách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského potvrdil velmi vysoký výnos zrna. Hodí se do všech oblastí pěstování, včetně přísuškových. LG Keramik je středně raná plastická odrůda s vysokou odnožovací schopností. Disponuje vysokou odolností vůči rzi plevové a pšeničné.*

Více informací naleznete v aktuálním vydání týdeníku Zemědělec č. 36/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down