20.02.2019 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sladovnický jarní ječmen a velké změny nejen v pěstování

Současné pěstování jarního ječmene se zásadně liší od toho minulého. Počínaje pěstitelskou oblastí. Oteplování vyvolává ztrátu vláhy. Ječmen jde za „vodou“ do bramborářské oblasti. Přesto ale úrodná a kapilárně aktivní půda Hané dává stále nejvyšší výnosy a rozhoduje produkcí. Ale co bude? Vysočina, podhory významově rostou, uvádí v časopise Úroda (3/2019) prof. Jan Vašák, CSc., a kol. ze společnosti Agrada, s. r. o.

Jak autor připomíná, dřívější pěstitelská technologie byla velmi jednoduchá. Jarní ječmen se pěstoval skoro výlučně v řepařském výrobním typu, tedy v úrodné oblasti s dobrou kapilaritou půdy. Zařazoval se hlavně po cukrovce, hnojili se tak do 40 (60) kg N/ha. Výsev probíhal na jaře co nejdříve s myšlenkou „nezamazat“ s meziřádky 125 mm (užší byly spíše prospěšné), výsevek činil podle oblastí zhruba 3–5 mil. klíčivých zrn na hektar. Odrůdy byly domácího původu. Požadavek asi na 1000 klasů/m2 se nemění. Stejně neměnné (jde přece o kvalitní české pivo, a to závisí na kvalitním sladu z ječmene) jsou požadavky na kvalitu.

Příprava půdy je možná jak orebně, tak i bezorebně. Vhodné je už na podzim provést základní přípravu půdy. Pamatovat na to, že čím více minimalizujeme, tím více musíme dbát o vyšší dávku i počet vstupů. Důležité je šetřit pojezdy. Každý přejezd empiricky znamená ztrátu 20 mm vody, zdůrazňuje prof. Vašák. Termíny setí jarního ječmene zůstávají stálé (výsev co nejdříve, nezamazat), chceme vlhko a chlad. Současně prof. Vašák a kolektiv zkoušeli předzimní setí, které je v teplých zimách reálné. Osivo ječmene je podle autorů potřeba mořit (Sunagreen apod.). Jak dále prof. Vašák uvádí, velmi se zvýšilo hnojení dusíkem. „Koneckonců chceme 6–10 tun zrna na hektar, a to odebere nejméně 120–200 kg N/ha,“ připomíná. Zatímco síra je pro výnosy a kvalitu ječmene spíše záporem, u draslíku je to opačně. Skoro jím nehnojíme 30–40 let. Přitom snižuje vliv sucha. I když rozbory ukazují dobrou zásobu K v půdě, listové hnojivo s dávkami asi 3–5 kg K/ha je pro nastartování odběrů velmi důležité, doplňuje k výživě.

V článku komentuje také ochranu jarního ječmene, kde se mimochodem jednoznačně vyslovuje pro listové aplikace různých podpůrných látek, listových hnojiv, stimulantů jako Atonik, Florone, AG 070 a podobně.*

Více informací přináší časopis Úroda (3/2019).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down