19.09.2021 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slabé výskyty mšic v porostech řepky zatím nepředstavují riziko přenosu viróz

Na základě podzimního monitoringu hmyzích škůdců řepky jsou od 37. týdne zaznamenávány slabé výskyty mšice broskvoňové a zelné v různých oblastech Čech a Moravy. Intenzita výskytu nepředstavuje riziko přenosu viróz, jmenovitě viru žloutenky vodnice (TuYV). Informuje o tom aktualita Rostlinolékařského portálu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Letošní vývoj počasí podle zprávy Rostlinolékařského portálu mšicím nesvědčí. Podzimní přelet mšice broskvoňové (Myzus persicae) nebyl prozatím sacími pastmi zaznamenaný. Migrace do porostů ve vyšší míře bude probíhat pravděpodobně později (v polovině října). Výsledky je možné sledovat v Aphid Bulletinu.

Ze současného vývoje nevyplývá, že se bude opakovat ročník 2017/2018 či ročník 2016/2017, kdy bylo již na podzim potvrzeno téměř 100% napadení rostlin řepek virem TuYV ve všech hospodářsky významných oblastech a celá řada porostů musela být vlivem silné infestace mšic zaorána. Pro podmínky ČR se navíc neprokázalo, že by i silné napadení virovou žloutenkou vodnice mělo zásadní vliv na výnosy řepky, pokud porosty ustály silné napadení mšicemi na podzim, vysvětluje zpráva.

Intenzita výskytu mšic v porostech je na slabé úrovni a nevyžaduje podle portálu ošetření. Situaci v jednotlivých okresech nebo v celé ČR lze sledovat v Mapách výskytu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down