Skrytá krása zemědělských motivů na bankovkách

Skrytou krásu zemědělských motivů a krajiny na českých i československých státovkách a bankovkách mohou nyní objevovat návštěvníci hlavní výstavní budovy Národního zemědělského muzea (NZM) v Praze. Panelová výstava Krajina na bankovkách je ke zhlédnutí na střeše muzea do 31. prosince 2023. Informuje o tom tisková zpráva NZM.

V závislosti na politické a kulturní situaci

Výstava, která vznikla ve spolupráci se Státní tiskárnou cenin, představí, jak se proměňoval design platidel v závislosti na politické a kulturní situaci od doby vzniku samostatného Československa až po 90. léta 20. století. Skrze dobovou symboliku, často představovanou agrárními, folklorními či florálními výjevy, odkazují bankovky nejen na politické a kulturní události, které formovaly naši zemi, ale i na význam a roli zemědělství v tehdejší době.

Na tvorbě bankovek se v historii podíleli významní umělci, jako byli Alfons Mucha, Max Švabinský, Albín Brunovský či Oldřich Kulhánek. Venkovní výstava čítající dvacet panelů je umístěna v expozici Živá zahrada výhledů na střešní terase Národního zemědělského muzea.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down