30.09.2013 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škrobárenské brambory profesionálně

Pěstování brambor na výrobu škrobu zaznamenává po zrušení kót v roce 2012 opět vzestup. Výrobci škrobu se snaží zvyšovat kontrakty, aby mohly na trhu fungovat, což s sebou nese jistotu odbytu pro brambory. Důležitá je také vůle tento směr podporovat z národního rozpočtu. Pro rentabilní produkci je velice významné volit kvalitní odrůdy a k produkci škrobárenských brambor přistupovat profesionálně – jednou z výzev je přechod na intenzivní pěstování.

Společnost Europlant šlechtitelská spol. s r. o. uspořádala společně s dalšími partnery odbornou akci zaměřenou na brambory pro využití na škrob - v současné době nabízejí následující odrůdy: Tomensa, Zuzanna, Amado, Danuta,  Eurobona , Euroflora, Eurogrande, Euroking, Eurorese, Euronova, Eurostarch, Eurotango, Antina a Eldena.
Většinu moderních škrobárenských odrůd firmy Europlant lze rozeznat podle předpony EURO, v současné době je nejpěstovanější odrůdou Eurostarch. „Díky této odrůdě se množitelská plocha škrobárenských odrůd brambor naší firmy zvýšila meziročně více než dvojnásobně na 163,71 hektarů,“ zdůraznil jednatel firmy Jiří Procházka s tím, že škrobárenské odrůdy představují 21,7 % celkového množení Europlantu v ČR.
 
Více informací přinese týdeník Zemědělec.
 
 
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down