V Německu letos klesla jak produkce obilovin, tak řepky. Tamní zemědělci sklidili přibližně 34,5 milionu tun základních obilovin, tedy bez kukuřice na zrno, jde o pokles o 9,1 %. Jde především o důsledek deštivého podzimu, který omezil pěstební plochu. Kvůli počasí během vegetace a při sklizni regionálně kolísala kvalita. Sklidili také méně řepky, předběžný odhad sklizně činí 3,6 milionu tun, a tedy pokles o 14,3 %. Také v tomto případě mírně klesla plocha plodiny.
Informovalo o tom německé Spolkové ministerstvo pro výživu a zemědělství. Resortní ministr Cem Özdemir v souvislosti s tím upozornil, že klimatická krize již dávno zasáhla zemědělství v plné míře. „Zatímco ostatní v současnosti změnu klimatu raději bagatelizují, zemědělce přesvědčovat nemusí. Klimatická krize zvyšuje četnost a délku trvání extrémních projevů počasí, což ztěžuje produkci a stále více ohrožuje úrodu,“ uvedl. Zdůraznil důležitost ochrany klimatu a adaptace na jeho změnu.
Propadly ozimé obiloviny
Německé ministerstvo očekává, že celková sklizeň obilovin (bez kukuřice na zrno) dosáhne přibližně 34,5 milionu tun, což je o 9,1 % méně než v předchozím roce. V porovnání s šestiletým průměrem to představuje pokles o 9,9 %. Vzhledem k poměrně stabilním hektarovým výnosům, které jsou jen mírně pod dlouhodobým průměrem, je pokles objemu sklizně způsoben především snížením ploch v důsledku nepříznivého podzimního počasí. Zvláště dobré výsledky ale přinesly jařiny jako je pšenice, ječmen a oves. Sklizeň ozimé pšenice dosáhne 18 milionů tun. Meziročně jde o 14,8% pokles, v porovnání s víceletým průměrem je to o 15,7 % méně.
Pokles také u řepky
Sklizeň ozimé řepky my měla dosáhnout 3,6 milionu tun, kvalita je uspokojivá, ale s regionálními rozdíly. Plocha byla 1,09 milionu hektarů a meziročně poklesla o 7,3 %. Je ale o 4 % vyšší než šestiletý průměr z let 2018 až 2023. Meziročně klesl objem sklizně o 14,3 %, v porovnání s výše uvedeným průměrem šlo o pokles 1,6 %.*
Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.