Sklizeň raných brambor zahájena

Oficiálně byl dnem, kdy letos pěstitelé zahájili sklizeň raných brambor, stanoven 7. červen. Toto datum vyhlásili pěstitelé brambor v rámci akce Brambory zdravá zelenina. Akce si klade za cíl přinést osvětu mezi laickou veřejnost a podpořit tak poptávku po této komoditě z české produkce. Některé podniky však sklizeň odstartovaly již o několik dnů dříve. S prvními odkopy začali odborníci i na zkušební stanici ÚKZÚZ v Přerově nad Labem.

A právě v termínu tamních prvních sklizní se do Polabí tradičně sjíždějí na odborný seminář jak pěstitelé brambor, tak i dodavatelé sadby, přípravků na ochranu rostlin a dalších potřeb pro zemědělce, zástupci státní správy a mnozí další.

První kontrolní zkušební sklizně velmi raných brambor se až na výjimky provádějí po 67 dnech od výsadby. V průběhu tohoto období však letos mnohé porosty zasáhl mráz a období poměrně nízkých teplot.  Jak to okomentoval Ing. Václav Čermák z ÚKZÚZ, tomu také odpovídaly výnosy, které patřily za několik sledovaných let mezi nejnižší. Na stanici v Přerově nad Labem byl průměrný výnos sledovaných odrůd zařazených do pokusu jen 10,77 t/ha. Některé odrůdy však tento průměrný výnos velmi výrazně překonaly. Například odrůda Liliana dala výnos 19 t/ha, odrůda Suzan 17, 63 t/ha. Šlo o technologii pěstování pod závlahou, bez použití ochranné netkané textilie.

Ing. Čermák prezentoval i výsledky dalšího z pokusů. Ten byl realizovaný dle zadání  ČBS a byly do něho zařazeny i odrůdy z tzv. evropského katalogu. Zde zabodovaly Riviera (24,52 t/ha) a Avanti (21,97 t/ha). Tento druhý pokus byl realizován také s použitím netkané textilie. A právě letos měla textilie zásadní vliv na výši výnosů prvních sklizní. Oproti průměrnému výnosu v pokusu bez textilie 14,14 t/ha byl průměrný výnos pokusu s textilií 23,37 t/ha. I zde dala nejvyšší výnos odrůda Avanti, a to 32,98 t/ha.

Více informacím, které zazněly na bramborářském semináři, naleznete v Zemědělci č. 26 či v červencovém vydání časopisu Farmář.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down