26.09.2022 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sklizeň kukuřice v optimálním termínu

Kukuřice se v posledních několika desetiletích stala nejenom u nás, ale v mnoha částech světa, hlavní součástí krmných dávek dojnic. Je to dáno její určitou specifikou. Za normálních klimatických podmínek poskytuje stabilní vysoké výnosy z hektaru, má vysokou energetickou hodnotu a pokud jsou dodrženy technologické postupy, dobře se silážuje.

Tématem se v Úrodě č. 9/2021 zabývá Ing. Yvona Tyrolová (Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Praha-Uhříněves). připomíná, že díky vyšlechtěným hybridům s širokou škálou čísla FAO je možné si u osivářských firem vybrat vhodný hybrid téměř pro každou výrobní oblast. Kukuřice je pěstována především kvůli siláži. Velmi vítanou energeticky bohatou složkou krmné dávky je také vlhké zrno. V roce 2020 se kukuřice na siláž v naší republice dle Českého statistického úřadu pěstovala na 234 tis. ha a na zrno na 78 tis. ha.

Kukuřice poskytuje vysoký výnos hmoty z hektaru. Má ovšem své specifické vlastnosti: z roku na rok se jednotlivé hybridy mohou lišit variabilitou ve výnosech i v kvalitě, a to podle vývoje počasí, charakteru stanoviště, agrotechniky, napadení škůdci a podobně. Nutriční hodnotu kukuřičných siláží ovlivňuje celá řada faktorů, a to genotyp zvoleného hybridu, agronomické podmínky (typ půdy, hnojení atd.), průběh počasí v daném roce pěstování, zralost při sklizni a technologie silážování. Z pohledu živin je kukuřice relativně chudá na obsah dusíkatých látek, jejichž obsah se v době silážování pohybuje v rozmezí 7–9 % a se zvyšující se zralostí kukuřice ještě klesá. Nicméně, tato živina není hlavním důvodem, proč je kukuřice pěstována. Kukuřice je bohatá na vlákninu (18–25 %), ale její doménou je obsah škrobu, který je hlavním zdrojem energie v krmných dávkách určených pro skot. Obsah škrobu ve vyrobené siláži je závislý na zralosti zrna. Za normálních klimatických podmínek se jeho obsah v silážované řezance pohybuje mezi 30–35 % ve 100% sušině. Závisí to nejen na zvoleném hybridu, ale i na počasí v daném období vegetace. Tato živina v kukuřičné siláži zajišťuje až 45 % energie. Dále se na obsahu energie podílí 25 % mikrobiální rozklad celulózy a hemicelulózy v bachoru a 30 % zajišťují ve vodě rozpustné cukry, pektin, dusíkaté látky a tuk.

Kukuřici můžeme sklidit několika způsoby podle toho, zda využijeme celou rostlinu, nebo její část. A tomu pak i odpovídá obsah živin ve sklizené hmotě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down