Síť světelných lapačů monitoruje nálety osmi druhů hospodářsky významných druhů motýlů

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) provozuje síť světelných lapačů instalovaných na 23 místech republiky sledující nálety osmi druhů hospodářsky významných druhů motýlů, jejichž housenky způsobují škody na různých druzích zeleniny, bramboru, kukuřici, cukrovce, slunečnici, máku a ovocných či okrasných dřevinách. Grafické výstupy k jednotlivým druhům na daných lokalitách lze využít jako podklad pro stanovení období kladení vajíček, výskytu housenek na rostlinách a k určení optimálního termínu ošetření. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Aktuální rizika:

Černopáska bavlníková (Heliothis armigera) – škůdce bramboru, rajčete, paprik, lilků, čiroku, kukuřice i jiných obilnin, fazolu, slunečnice, dále pak okrasných rostlin (aksamitníku, chryzantém, karafiátů, muškátů aj.). Velmi nízké riziko hospodářských škod. První výskyty jednotek jedinců byly v červenci v několika světelných lapačích na Moravě.

Kovolesklec gama (Autographa gamma) – škůdce řepy, slunečnice, luskovin, bramboru, brukvovité zeleniny, paprik, rajčete, ale i okrasných rostlin (např. chryzantém, karafiátů, muškátů a rododendronů). Na většině území je riziko nízké, vyšší záchyty dospělců byly zaznamenány začátkem července na Olomoucku. Z tohoto důvodu je třeba od poloviny července sledovat výskyt housenek v porostu a v případě výskytu vyššího počtu je doporučeno v závislosti na možnostech housenky mechanicky odstranit nebo ošetřit vhodným přípravkem.

Můra kapustová (Lacanobia oleracea) – škůdce brukvovité zeleniny, salátu, řepy, rajčete, dále chmelu, hrachu a chřestu. Na většině území je riziko nízké, vyšší záchyty dospělců byly zaznamenány začátkem července na Plzeňsku a koncem 29. týdne též na Olomoucku. Z tohoto důvodu je třeba od poloviny července sledovat výskyt housenek v porostu a v případě výskytu vyššího počtu je doporučeno v závislosti na možnostech housenky mechanicky odstranit nebo vhodně ošetřit. Další vlna vyšších záchytů se předpokládá v polovině srpna.

Můra zelná (Mamestra brassicae) – škůdce zejména brukvovité zeleniny, často ale i cibule a salátu, popřípadě hrachu, cukrové řepy aj. Momentálně hrozí nízké riziko hospodářských škod. Červencové výskyty v jednotkách kusů byly potvrzeny na několika světelných lapačích na Moravě a Čechách. Vyšší záchyty se předpokládají v první polovině srpna.

Osenice černé C (Xestia c-nigrum) – škůdce podzemních částí okopanin, kořenové zeleniny (zejména mrkve, celeru), případně cibule. Může poškodit i kořeny ovocných dřevin. Na většině území je riziko nízké, záchyty dospělců byly zaznamenány koncem 29. týdne na Novojičínsku (do desítky kusů). Vyšší záchyty se předpokládají koncem srpna.

Osenice polní (Agrotis segetum) – široce polyfágní škůdce obilnin, kukuřice, sóji, řepky, hořčice, máku, slunečnice, bramboru, řepy, polní zeleniny (brukvovité, miříkovité, dýňovité), salátu, špenátu, révy, mladých ovocných stromků a keříků ve školkách. Nyní hrozí velmi nízké riziko hospodářských škod. Potvrzené výskyty v jednotkách kusů byly od začátku července v některých světelných lapačích na Moravě a v Čechách. Vyšší intenzita se očekává v polovině srpna.

Osenice vykřičníková (Agrotis exclamationis) – polyfágní škůdce všech druhů zelenin, bramboru, mangoldu, cukrové i červené řepy, mrkve, slunečnice, řepky atd. Nízké riziko hospodářských škod. Výskyty v jednotkách kusů byly od počátku července potvrzeny na světelných lapačích na Lounsku, Plzeňsku, Olomoucku a několika dalších lapačích v Čechách.

Zavíječ kukuřičný (Ostrinia nubilalis) – významný škůdce kukuřice obzvláště v teplých oblastech Moravy a Čech. Vysoké riziko hospodářských škod hrozí v teplých oblastech Moravy a Vysočiny, Polabí a Plzeňska, kde je intenzita pěstované kukuřice vysoká kvůli koncentraci živočišné výroby. Vysoký nálet dospělců zavíječe byl potvrzen v 28. týdnu na Jičínsku a Novojičínsku, v 29. týdnu v okrese Domažlice. V těchto oblastech by se mělo ošetřit v následujících dnech.

Více informací lze nalézt na stránkách ÚKZÚZ.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down