19.09.2022 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Široký sortiment odrůd řepky

Mezi tři klíčové odrůdy ozimé řepky firmy Rapool CZ s. r. o. pro letošní sezonu patří Temptation, Dominator a Batis. Společnost svůj sortiment představila na výstavě Naše pole. V nabídce mají také hybridy s rezistencí vůči patogenu Plasmodiophora brassicae, nebo pro systém Clearfield.

Jak zdůraznil zástupce společnosti Bc. Pavel Stárek, hybrid Temptation se za poslední tři roky dostal ve výsledcích řady pokusů na první pozice. Hlavní je u něj mimořádná výnosová stabilita a dynamika při podzimním vývoji. Během podzimní vegetace tvoří poměrně velké množství listů a silný kořenový systém, což je základ výnosové stability. Zásadní překážkou pro výnosový cíl jsou již řadu let dřepčíci, kteří poškozují nejen listy, ale i terminál. Dynamika podzimního vývoje je proto důležitou součástí nepřímé ochrany proti tomuto škůdci, uvedl Bc. Stárek. Temptation je vybaven rezistencí vůči TuYV (virus žloutenky vodnice) a poskytuje vysoce nadprůměrné výnosy ve velmi odlišných podmínkách pěstování.

Dominator je vhodný do úzkých osevních postupů, nese rezistenci vůči TuYV a novou rezistenci vůči fomové hnilobě lodyhy RlmS. Porost je středně vysoký, s vysokou odolností proti poléhání a mimořádnou olejnatostí při vysokém výnosu semen. Batis nabízí velmi dobrou odolnost vůči klíčovým chorobám řepky i rezistenc i proti TuYV a vysokou olejnatostí semen.

Lépe využijí dusík

Nosné hybridy společnosti mají kompaktní, středně vysoký porost s větším množstvím šešulí a středně vysokou HTS. Tyto hybridy nepřerůstají, tedy nepoléhají, a proto mají větší jistotu fyziologického dozrávání. Spotřebují na tvorbu biomasy méně živin a aplikovaný dusík dokážou využít ve prospěch většího výnosu. Disponují vyšší odolností vůči hlízence, verticilliu a fomě. Pokud je rostlina zdravější od počátku, tedy od podzimu, tak má větší pravděpodobnost, že bude následně odolnější i vůči dalším chorobám, shrnul klíčové znaky Bc. Stárek. Dodal, že jsou rádi, že mohou farmářům nabídnou takovouto jistotu při pěstování řepky a možnost ušetřit náklady například při aplikaci dusíku. Připomněl, že jejich hybridy mají vysoké výnosy i při základní úrovni agrotechniky.

I pro horší podmínky

Nový hybrid Jurek, loni registrovaný v ČR, má vysokou efektivitou příjmu dusíku. Porost je kompaktní a středně vysoký, má gen Rlm 7 v kombinaci s odolností vůči TuYV. Poskytuje velmi dobré výsledky při základních nebo extenzivních způsobech pěstování. V pokusech, kde se hnojilo jen 120 kg N/ha, dokázal výnosem překonat i Temptation, uvedl Bc. Stárek. Dodal, že zvládne i horší půdy a stanoviště, nebo extrémní podmínky. Má vynikající mrazuvzdornost a odolnost vůči poléhání. Lze tedy ušetřit i na jarní regulaci pro zakrácení porostu.

Mezi další představené hybridy patří stálice na trhu Duplo, v hodný i pro přísuškové oblasti. Nejranějším hybridem v sortimentu je Keltor s nízkým vzrůstem, který má vysoký výnos. Rezistenci vůči tuzemským rasám patogenu Plasmodiophora brassicae nese hybrid Crocus, dále disponuje odolností vůči TuYV, genem Rlm 7 a nepukavostí šešulí. V registračních zkouškách drží ve výnosu krok s konvenčními hybridy a na kontroly dosáhl během dvou let výsledku 108 %, upozornil, Bc. Stárek. Do systému Clearfield je určen nový hybrid Beatrix CL. Disponuje geny odolnosti vůči TuYV, Rlm 7 a nepukavostí šešulí.*

Bc. Stárek ukazuje hybrid Dominator, který disponuje genem odolnosti RlmS Foto David Bouma
Nový hybrid Jurek je vhodný i horší půdy a stanoviště Foto David Bouma

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down