10.09.2021 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Silný nálet dřepčíka olejkového do porostů řepky

Slunečný a teplý průběh druhého zářijového týdne podpořil aktivitu dřepčíka olejkového, který masově nalétává do vzcházejících osevů řepky. Silné výskyty byly již zaznamenány na Plzeňsku, Vysočině, v Jihočeském a Jihomoravském kraji. Intenzita brouků přesahuje tři-až pětinásobně práh škodlivosti, proto je doporučeno s ošetřením porostů s výskytem jednoho brouka na m řádku neotálet. Silné nálety dřepčíků se očekávají i s ohledem na příznivé podmínky v následujícím týdnu. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Zaznamenán byly podle portálu již také silnější výskyt dřepčíků rodu Phyllotreta, a to například v okresech Olomouc, Opava, Pelhřimov a Třebíč. Jejich vyšší migrace do porostů řepky se očekává až s počátkem sklizně kukuřice. Pěstitelé řepky by měli brát ohled mimo podmínek zakládání a ošetřování porostů i na rezistenci dřepčíka olejkového a dřepčíků rodu Phyllotreta. V současné době lze využít přípravky na bázi pyretroidů, indoxakarbu a spinosadu. Ty je doporučeno kombinovat tak, aby nevznikal vysoký selekční tlak na populace obou druhů, uvádí zpráva.

Více informací lze nalézt v aplikaci v mapách rezistence u jednotlivých škůdců. O aktuálním výskytu dřepčíků informují Mapy výskytu nebo aplikace Aktuální výskyty v okrese.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down