26.11.2022 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Silnější projevy chorob

S pokračujícím nadstandardně teplým a relativně vlhkým průběhem podzimu se v porostech pšenice i ječmene objevují silnější projevy chorob. Tlak hmyzích škůdců je v současnosti minimální. V některých okresech přetrvává vyšší výskyt kříska polního. Lokálně lze v porostech obilnin pozorovat silné poškození hrabošem polním, především v ozimé pšenici. Informuje o tom aktuální zpráva Rostlinolékařského portálu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Ozimé obilniny jsou v závislosti na půdních podmínkách v relativně dobrém stavu. V porostech ječmene jsou patrné příznaky hnědých skvrnitostí a padlí. Na řadě lokalit přesahují prahových hodnot. Na jihu Moravy byly detekovány i příznaky rzivosti. Aktivita mšic, jako hlavních vektorů virových zakrslostí, slábne, uvádí Rostlinolékařský portál.

Jak dále informuje, v porostech pšenice jsou příznaky rzivosti prozatím minimální, stejně tak napadení padlím nebo septoriovou skvrnitostí. Padlí se objevuje spíše v teplých oblastech jižní Moravy. Vlhký a mlhavý průběh podzimu nahrává vyšší pravděpodobnosti infekce chorobami pat stébel, které se projeví až na jaře následujícího roku (především u citlivějších odrůd). Projevy napadení virovými zakrslostmi se nepotvrdily na žádném z pozorovacích bodů. V oblastech s trvalým zamokřením pozemku se může projevovat žloutnutí porostů (zejména ječmene).*

Situaci v porostech pšenice je možné sledovat v Mapách výskytu a v porostech ječmene zde.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down