24.02.2023 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizace ošetření proti krytonoscům pro oblasti do 450 metrů nad mořem

V souvislosti s potvrzenými výskyty samic s vajíčky a detekovanými rostlinami s výskyty nejen slepých vpichů, ale i s vpichy s vajíčky je signalizováno ošetření pro oblasti, kde proběhl podzimní nálet krytonosců a všude tam, kde byl pozorován i zralostní žír na rostlinách. S ohledem na předpovídané ochlazení v následujících dnech by tak signalizace prvního ošetření pro oblasti s nadmořskou výškou do 450 m n. m. měla proběhnout nejpozději v devátém týdnu. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Brouci byli podle portálu v průběhu osmého týdne zaznamenáni jak v miskách, tak v porostech (nálet z minulého podzimu). Díky nadprůměrným teplotám posledních dní došlo k aktivaci brouků, kteří již provedli zralostní žír a páří se. Jak uvádí aktualita Rostlinolékařského portálu z 23. 2., na vybraných pozorovacích bodech byly detekovány samičky s vajíčky (Jičínsko), na Plzeňsku slepé vpichy na rostlinách, na Znojemsku byla potvrzena již vajíčka v řapících. Zároveň jsou zaznamenány nálety nových brouků do porostů ve žlutých miskách. Na tuto nestandardní situaci je třeba reagovat brzkým termínem ošetření.

Pro aplikaci se doporučuje kombinace pyretroidů s acetamipridem (ke zvýšení účinnosti je vhodné snížit pH postřikové jíchy). Tato kombinace by měla zajistit přímý i reziduální účinek. Ošetření bude třeba nejpozději do deseti dnů opakovat. K oddálení rezistence je třeba účinné látky insekticidů kombinovat. Z map rezistence na RL portále je patrné, že si pyretroidy i acetamiprid udržují stále relativně dobrou účinnost proti stonkovým krytonoscům. Lokálně se však mohou vyskytovat rezistentní populace, které nemusí na jednu či druhou skupinu již adekvátně reagovat, informuje portál.

Signalizace prvního ošetření pro teplé oblasti jižní Moravy a Polabí je ideálně do konce osmého týdne, pro zbytek nejpozději do konce devátého týdne.

Populace krytonosce řepkového nalétávají do porostů později a jsou regulovány pozdějšími aplikacemi insekticidů, které ale nezachytí velmi časné nálety krytonosce čtyřzubého, jehož populace se díky pozdním aplikacím v posledních letech na polích mnohonásobně navýšily, dodává aktualita.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down