22.03.2023 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizace opakovaného ošetření krytonosců v řepce

Monitoring stonkových krytonosců v řepce stále pokračuje a po ochlazení koncem 11. týdne se vrátily teploty k jarnímu normálu. V teplejších oblastech, s potvrzenými nálety z podzimu a kde proběhlo již první ošetření, je třeba postřik zopakovat. V nejteplejších oblastech byly již potvrzeny slabé výskyty blýskáčka řepkového a první silnější nálety krytonosce řepkového. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Ačkoliv teploty v posledním týdnu nebyly pocitově nijak výrazné, v porostech těsně nad zemí se při jasných dnech pohybovaly na úrovni 20 °C, což podpořilo aktivitu brouků, kteří se do porostů nastěhovali v předešlých dvou týdnech. Od 13. do 20. 3. se potvrdily výskyty brouků ve žlutých miskách nad prahem škodlivosti v okresech: Kroměříž, Praha-západ, Plzeň-město, České Budějovice, Znojmo, Břeclav, Jičín a Zlín. Poškození rostlin vpichy s vajíčky bylo potvrzeno zároveň na Kroměřížsku, Příbramsku, Chrudimsku, Uherskohradišťsku, Břeclavsku, Jičínsku, Kroměřížsku a Zlínsku. Jednalo se o nadmořské výšky 190–630 m n. m., uvádí Rostlinolékařský portál.

Jak dále informuje, v miskách jsou stále nalézáni v silné převaze dospělci krytonosce čtyřzubého. Dne 13. 3. byl na Břeclavsku potvrzen silný nálet krytonosce řepkového (100 brouků/misku). V tomto týdnu by nejpozději mělo dojít k ošetření tak, aby se zabránilo vykladení enormního množství samic z tohoto silného náletu. Prozatím na většině ploch převažuje k. čtyřzubý. Větší nálety se očekávají v dalších vlně oteplení. Ošetření je třeba provést ve všech oblastech, kde bylo ošetření provedeno maximálně před deseti dny, uvádí RL portál.

Pro první aplikaci se doporučuje kombinace pyretroidů s acetamipridem (ke zvýšení účinnosti je vhodné snížit pH postřikové jíchy). Tato kombinace by měla zajistit přímý i reziduální účinek. Ošetření bude třeba nejpozději do deseti dnů opakovat. Pro druhou aplikaci je vhodné využít jen čistý pyretroid. Kombinace s acetamipridem je vhodné využívat při silných náletech, čistý pyretroid při slabším náletu. K oddálení rezistence je třeba účinné látky insekticidů kombinovat. Z map rezistence na RL portálu je patrné, že si pyretroidy i acetamiprid udržují stále relativně dobrou účinnost proti stonkovým krytonoscům. Lokálně se však mohou vyskytovat rezistentní populace, které nemusí na jednu či druhou skupinu již adekvátně reagovat, shrnuje doporučení Rostlinolékařský portál.

Signalizace ošetření na plochách s výskyty pobytových stop nad prahem škodlivosti a nadmořskou výškou do 600 m n. m. by měla přijít v tomto, tedy 12. týdnu. Aktuální situaci výskytu monitorovaných chorob a škůdců v řepce olejce v ČR lze sledovat na RL portálu pod záložkou plodina brukev řepka olejka v Mapách výskytu.*

Mapa aktuálního výskytu stonkových krytonosců ke dni 21. 3. 2023 Zdroj RL portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down